Nehlučné putování zimní krajinou na tenoučkých lyžích se téměř podobá meditaci. Jediné, co slyšíte, je váš vlastní dech a klouzání lyží na sněhu. Tempo udáváte sami - hbité nebo ležérní. Občas vám obličej ohřívají sluneční paprsky, jindy vás na tvářích štípe ostrý, ledový vítr. Jste sami se sebou, obklopeni tichou, bílou krajinou. Jen když na moment zastavíte a zaposloucháte se, uslyšíte její jemné tóny. Kdo objeví kouzlo běžkování, zlepší si nejen fyzickou kondici. Udělá něco dobrého i pro svou duši. Naší psychice pohyb v chladném vzduchu v lůně přírody prospívá. Běžkování je téměř jako meditace ve sněhu. Zaměříte se jen na to podstatné. Nádech a výdech. A svět kolem vás zmizí...
Tělu dá běžkování zabrat po všech stránkách. Při tomto sportu zapojujeme množství svalových skupin, dokonce mnohem víc než při běhu. Ruce a ramena posilujeme pohyby hůlek, nohy klouzáním na lyžích a trup rotací. Zlepšujeme svou rovnováhu a koordinaci. Kromě toho, vytrvalostní sporty zlepšují kondici našeho srdce, cévního oběhu a plic. V těle se aktivuje výměna látek, posílí imunitní systém a nastartuje se spalování tuků. Profíci se pohybují zdánlivě s lehkostí a plynule. Téměř jakoby se při tom vůbec nenamáhali. Ti z vás, kteří už na běžkách stáli, však vědí, jaká je to dřina. Přesto je běžkování vhodné téměř pro každého bez ohledu na věk. Ze začátku se ale vyplatí, zaplatit si kurz, na kterém se člověk naučí od začátku ty správné základy a vyvaruje se nesprávné techniky. Už za pár hodin se vám vyvine cit pro to, jak se správně odrážet, klouzat a brzdit a jaké různé techniky lze využít. Začátečníci upřednostňují rovné trasy bez velkého stoupání. Na běžkách je totiž také potřeba, naučit se sjíždět z kopců. Kdo si není jistý, může zkusit plužení.
Základním předpokladem příjemného zážitku z běžkování je správné vybavení. Lyže musí být přizpůsobeny vaší výšce a hmotnosti. Širší lyže jsou vhodné zejména pro začátečníky. Na užších modelech totiž člověk hůře udrží rovnováhu. Začátečníci nepotřebují nutně navoskované lyže. S nenavoskovanými to pravděpodobně ze začátku půjde snadněji. Klasické běžky jsou přibližně o deset centimetrů delší než sportovní. K těm zase potřebujete delší hole, sahající až po bradu. I obuv na běžky se liší v závislosti na technice. Klasické boty jsou většinou nižší, sportovní sahají až nad kotník. Správné oblečení by mělo být prodyšné a přiléhavé. Běžecké rukavice jsou mnohem tenčí a přiléhavější než ty lyžařské. Důležitější než profesionální výbava nebo stylový outfit je však radost z pohybu a nadšení pro tuto jemnou, meditační formu pohybu. Nezáleží na tom, zda pojedete rychle nebo pomalu. Určitě najdete ten správný rytmus.
Běžkařské trasy ve vysokých nadmořských výškách nabízejí úžasný výhled na okolní kopce. Můžete na nich běžkovat od podzimu až do jara.
Na začátku se raději zaměřte pouze na jednu ze dvou běžkařských technik. Klasický styl je vhodnější pro začátečníky.
Autor: Lenka KostkováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu zakázáno.
Stránka Naše návody používá cookies. Více informací zde.