Zkušení běžci doporučují vybrat si běžeckou soutěž několik týdnů nebo i měsíců dopředu. Má to několik výhod. V první řadě budete mít skvělou motivaci a také dostatečný čas na trénink. Ideální je zvolit si závody blízko vašeho bydliště, protože si můžete danou trasu proběhnout dopředu, popřípadě na ní trénovat.
Pokud si neumíte vhodný tréninkový plán zvolit sami, svěřte se do rukou zkušeného trenéra. Když budete mít plán tréninků k dispozici, řiďte se podle něj. Přeceňování svých schopností, ale ani vynechávání tréninků k úspěchu nevede. Potřebné je také, aby byly tréninky pestré. Mohou obsahovat běhy do kopce či intervalový běh. Na škodu nejsou ani posilovací cvičení se závažími nebo s vlastní vahou. Zapomínat netřeba ani na dostatečný odpočinek a regeneraci.
Poslední týden před samotným závodem není třeba honit nenaběhané kilometry apod. Opravdu je třeba jít na závod odpočatý. Už dva dny před závodem by mělo být volno, den před závodem jen rozběh, rozcvička, rovinky, kilometrový výklus. V podstatě jen krátký půlhodinový trénink. Tím, že trénujeme na závody určitý čas, a pak si dáme před závodem odpočinek, tělo se nabudí. Běh je taková malá droga, čili pak tělo běh vyžaduje, je mnohem více nabuzené.
Neodmyslitelnou součástí každého běhu je důkladné rozehřátí a strečink. Rozehřátí by mělo trvat minimálně 5-10 minut. Pak přichází na řadu strečink. Před během se doporučuje věnovat dynamickým formám strečinku.
Dobré výkony můžete podávat pouze tehdy, když se budete zdravě stravovat a pít dostatek tekutin. Důležité je přijímat co nejvíce přirozené stravy, která je bohatá na vitaminy, minerály a stopové prvky. Pro běžce jsou velmi důležité sacharidy, přičemž v jídelníčku by měly převládat zdroje komplexních sacharidů. Neméně podstatné jsou kvalitní proteiny, které se podílejí na obnově a budování svalové hmoty. Nezapomínejte ani na prospěšné nenasycené mastné kyseliny.
Půl hodiny před startem je vhodné se napít a samozřejmě už nic nejíst. Poslední jídlo by mělo být 2-3 hodiny před startem. Pouze něco lehkého, pečivo, máslo, med, džem, možná plátek sýra, ale nic těžkého. V podstatě v ten den se nečerpá z toho, co jíme k snídani, ale čerpáme z toho, co jsme jedli pár dní předtím.
Toto doporučení se týká běžecké obuvi, oblečení i stravování. Vše, co použijete na závodech, byste měli mít předem otestované. V opačném případě riskujete nepříjemné překvapení. Zapomeňte tedy na nové běžecké boty, jídlo či nápoje, které jste v rámci tréninků nevyzkoušeli. Je třeba si zkontrolovat, zda jsou tenisky dobře zavázány a také jsou důležité dobré ponožky. Ale to už každý, kdo se chystá na závody, má odzkoušené. Možná je lepší obout si starší ponožky, ale takové v kterých máme už něco odběhané. Oblečení závisí na ročním období. Je lepší obléknout se méně, aby při startu bylo možná trochu chladněji, ale během běhu se tělo zahřeje a člověk má lepší komfort. Pokud je člověk navlečený, zbytečně se potí a míjí ještě větší množství energie. V zimním období je třeba dávat pozor na konečky prstů a na uši, čili i když lehčí, ale s rukavicemi a s čelenkou či čepicí.
Na běžeckou akci se vydejte raději dříve. Vyhnete se dlouhým frontám, které ve vás vyvolají pocity nervozity. Je třeba přijít s dostatečným časovým předstihem, pokud člověk nemá číslo, je třeba přijít alespoň dvě hodinky předtím a vybrat si číslo. Pak je dostatek času jít na toaletu, převléknout se, odložit si věci do úschovny, čili je větší komfort. Člověk se nemusí honit a nestojí v dlouhé řadě, protože mnoho lidí si to nechává na poslední chvíli.
a přemýšlíte nad tím, kde se zařadit na startovní čáře. Pokud je to váš první závod, určitě nechoďte na začátek. Na začátku startovní čáry většinou stojí rychlí běžci, je třeba se postavit do středu a klidně až na konec. Bude to plus pro psychiku, když vystartuje zezadu a bude lidi postupně dobíhat a předbíhat.
Autor: Lenka KostkováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu zakázáno.
Stránka Naše návody používá cookies. Více informací zde.