Nejlépe uděláme, pokud budeme šípky sbírat od konce září, kdy je jejich barva už sytě červená, do prvních mrazů přibližně do konce října. Po příchodu prvních mrazů jsou už plody poškozené. Usuší se nejlépe tak, pokud je rozložíte na tác a ten necháte na teplých místech uvnitř (například na radiátorech, u krbu nebo v troubě). Po pár dnech je přeřízněte na polovinu a nechte je ještě chvíli posušit, pak je můžete nasypat do uzavíratelné nádoby a už jsou použitelné pro výrobu čaje nebo sirupu. Nezapomeňte však na to, že usušené šipky byste měli spotřebovat nejpozději do jednoho roku! Protože po uplynutí této doby ztrácejí své účinky.
Šípky obsahují hodně vitamínu C a karotenu, dále ještě B, K, P a E. Plody jsou bohaté i na flavonoidy, pektiny, třísloviny, silice či organické kyseliny. Najdete zde také užitečné minerály jako vápník a draslík.
2 lžičky usušených podrcených šípků zalijete 0,5 l vařící vody nebo povařte v hrnci 8-10 minut. Čaj necháte odstát 10 minut a potom přecedíte přes husté sítko tak, abyste odstranili zbytky ze šípků. Sítko nesmí být kovové, protože by při jeho použití docházelo ke ztrátě vitaminu C.
1 kg zralých šipek propláchněte ve studené vodě, nechte okapat a pak je v sáčku potlučte nebo umelte na mlýnku. Zalijte je litrem vody, za stálého míchání přiveďte k varu a dalších 10 minut povařte. Potom horkou směs přeceďte přes husté a sterilní plátno. Potlučené šípky, které vám zůstanou v plátně ještě jednou zalijte 1 litrem vody a znovu povařte za stálého míchání 10 minut. Šťávu, kterou takto získáte zase přeceďte a smíchejte s první dávkou. Potom přidejte 1,5 kg práškového cukru a vařte při teplotě 80 - 90˚C maximálně 10 minut. Ještě za tepla naplňte sterilní skleněné láhve a dobře uzavřete. Sirup skladujte na chladném místě.
Autor: Martina DvořákováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu zakázáno.
Stránka Naše návody používá cookies. Více informací zde.