mají větší tendenci vykazovat psychopatické sklony a poruchy, jakými jsou například asociální chování či narcistické poruchy osobnosti, vyznačující se až přehnanou potřebou upozorňovat na sebe a být neustále v centru pozornosti. Přestože se výsledky této studie daly předpokládat a jsou tak trochu logické, je to vůbec poprvé, kdy byly i vědecky potvrzeny a postavené na reálných základech.
I tento výzkum však má své ALE a není jen tak jednoznačný. Své totiž hraje i fakt, zda se jedinci před zveřejněním fotografii upravují a jak rychle ji na Facebooku či Instagramu "musí" mít. Míra psychopatických rysů pak roste přímo úměrně s množstvím selfie publikovaných na internetu.
Nejen množství zveřejněných fotografií, ale i jejich případná retuš hrála při tomto výzkumu důležitou roli. Narcisové své fotky neúnavně upravovali, zatímco muži se sklonem k psychopatii jich chtěli mít zveřejněno, a tím pádem na očích lidí, co nejdříve - nejlépe okamžitě. Na závěr tohoto výzkumu je zdůrazněno, že ne každý, kdo na internet přidává vlastní fotografie, má psychické problémy. Jde jen o sklon k určitému typu jednání. Úmyslem bylo také poukázat na dnešní dobu, kdy jsou lidé posedlí vlastním vzezřením a vlivem sociálních médií se mění jejich přirozený model chování.
Vědci se zaměří na téměř identický výzkum, tentokrát v hlavní roli se ženami. Co myslíte, jak dopadneme?
Autor: Lenka KostkováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu zakázáno.
Stránka Naše návody používá cookies. Více informací zde.