Rozchod s milovanou osobou patří k nejnáročnějším emocionálním záležitostem, ale projde si tím téměř úplně každý. Mnohem více se ale přehlíží fakt, že má negativní dopady nejen na psychiku, ale i na tělesnou stránku. Psychosomatika jednoduše funguje - a právě na konci vztahu se její nepříjemná stránka projevuje naplno. Jakými nejčastějšími způsoby reaguje naše tělo na porozchodové návaly emocí?
Lidé jsou od přírody "naprogramování" na potřebu lidského kontaktu. Jakmile ztratíme milovanou osobu, dostaví se bolest a ta dlouhodobě způsobuje úzkost. Mimochodem, několik vědeckých studií prokázalo, že psychická bolest po rozchodu působí na stejnou část mozku, kde je stimulována také závislost na tvrdých drogách - například kokainu.
Ne náhodou se rozchod spojuje s metaforickým zlomeným srdcem. Studie ukázaly, že se po něm mohou dostavit nervové signály, spojené se skutečnou fyzickou bolestí. Příčina je jednoduchá - bolest ve skutečnosti existuje v mozku. Lidé, kteří trpí srdečními onemocněními, jsou po rozchodu v ještě náročnější situaci: v extrémních případech se u nich může dostavit arytmie, či dokonce infarkt.
To, že vedlejším efektem deprese je zhoršení zájmu o svůj zevnějšek, je známý fakt. Porozchodové období se však okamžitě projeví i na vaší pokožce, a to více či méně rapidním zhoršením. Mohou za to stresové hormony, které najednou začne tělo produkovat ve velkém množství. Mohou vést k vysušené a ztrhané pleti, akné či dokonce vypadávání vlasů.
Jedním z nejčastějších porozchodových projevů je radikální změna chuti k jídlu, a to oběma možnými směry. Vědcům se však podařilo prokázat, že bez ohledu na to, zda ztrácíte chuť k jídlu, nebo právě naopak - zajídáte stres, v konečném důsledku většina lidí po rozchodu přibere na váze. V důsledku stresu a psychické nepohody se totiž buňky stávají méně citlivé na inzulín, což vede k rychlejšímu ukládání tuku. Problém ještě zhoršují možné doprovodné efekty, jako jsou problémy se spánkem či nedostatek pohybu.
Autor: Lenka KostkováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu zakázáno.
Stránka Naše návody používá cookies. Více informací zde.