jinými slovy na jejich schopnost zajistit pozemek před nežádoucími návštěvníky. Proto mnozí majitelé chat a chalup volí vysoké ploty, ačkoli reprezentativnějším řešením je nižší plot. Kompromisem je polovysoký plot s výškou od 150 do 180 cm. Dvoumetrové oplocení již působí těžce, zvláště pokud vezmeme v úvahu fakt, že pozemky kolem chat a chalup obvykle nemají velkou rozlohu. Svou roli při výběru plotů hraje i barevnost - světlé ploty působí elegantně, rozjasňují prostor naopak tmavší odstíny zase prohlubují prostor a navozují silnější pocit bezpečí a soukromí.
K chalupám se nejvíce hodí dřevěné ploty (z odolnějšího tvrdšího dřeva). Mohou být laťkové, mřížkové, z kulatiny či z kmenů náletových dřevin (nahoře zašpičatělé - trend, který se vrací i do venkovských zahrad), dále mohou být s rovnou nebo obloukovitou horní hranou. Dřevěné ploty si můžete vybudovat svépomocí nebo si zakoupit v hobby marketech hotové dílce a poskládat je (na výběr jsou různé tvary, vzory i výšky).
že vyžadují další údržbu (nátěry). V místech, kde dřevo přichází do styku s půdou, musí být impregnováno. Případně můžete dřevěné nosné sloupky ukotvit do lůžka vyplněného štěrkem. I v takovém případě je však třeba počítat s tím, že časem může dojít k zahnívání, tehdy je nutné plot nebo poškozené části vyměnit. Velmi pěkné a momentálně opět trendové jsou ploty z neošetřených dřevěných latěk, které časem získají patinu. U takových plotů se pěkně vyjímají růže a další typicky venkovské rostliny. Efektní jsou ploty zhotovené z vrbových prutů či jiných větví. I tyto si můžete zhotovit svépomocí. Obvykle slouží jako kulisa květinových záhonů a vodních ploch. Na venkově jsou oblíbené i bambusové rohože, počítejte však s jejich omezenou životností.
Trendové je natírání dřevěných plotů výraznějšími barvami, například modrou či zelenou.
Působivé jsou i kovové ploty. Ty byly kdysi součástí zejména domů bohatých sedláků. Pokud toužíte po zajímavém kovovém plotě, počítejte s návštěvou u kováře a samozřejmě i s vyšší investicí. Kovové ploty, které díky povětrnostním vlivům získali patinu, případně když je pokryje rez, mají na venkově své kouzlo - působí romanticky a tajemně. Působivý efekt docílíte, pokud k nim vysadíte popínavou rostlinu, například plamínek nebo jednoletý hrachor rostlin se neobejde ani v současnosti oblíbená varianta - plot z drátěného pletiva. Bez zeleně totiž působí fádně a nezajímavě.
neměla by však být příliš mohutná. Betonové těžké dílce vyniknou spíše ve městech a u modernějších domů.
K plotům vybírejte vzpřímeně rostoucí trvalky, letničky nebo bylinky (divizna, slunečnice, stračí nožka, růže, topolovka, helenium a další), případně popínavé rostliny.
Autor: Lenka KostkováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu zakázáno.
Stránka Naše návody používá cookies. Více informací zde.