Pokud máte dostatek zkušeností se stavebními pracemi, jaký takový přehled o materiálech a technologiích a důvěřujete nejen svým znalostem, ale i svým rukám, pusťte se do práce. Pokud však patříte do druhé skupiny, která neoplývá znalostmi ani dovednostmi, raději se obraťte na odborníky. V opačném případě by vás sice stavba chaty stála pouze pár "drobných", ale dodatečné opravy později by vás vyšly mnohem dražší, než kdybyste celou záležitost svěřili do rukou stavbařům hned na začátku.
Jako první si z dostupných zdrojů zjistěte, které firmy se podobnými stavbami zabývají, přičemž je třeba dát do souladu velikost vašeho stavebního záměru s velikostí firmy, kterou hodláte oslovit.Je nesmyslné obracet se se stavbou chaty na firmy, které realizují velké stavební komplexy.Obvykle vám na žádost ani neodpoví, případně ve srovnání s menšími firmami, jejich cena nebude adekvátní. Vybraným dodavatelům zašlete nabídku. Má obsahovat základní informace o technických údajích (velikost stavby, navrhovaná technologie, druh stavební konstrukce), jakož i o požadavcích na lhůtu výstavby. Požadujte odpověď na otázku, zda firma na zakázku reflektuje, a vyžádejte si údaje o firmě s referencemi o jejím dokončených a rozpracovaných zakázkách podobného druhu, informace o oprávnění firmy na takovou činnost, jakož i o způsobilosti jejích pracovníků.
Na základě kladných odpovědí vyberte ty firmy, které se vám zdají seriózní a mají v předmětu činnosti stavební činnost. To zjistíte z výpisu ze živnostenského nebo obchodního rejstříku - najdete ho i na internetu. Firmám pošlete projekt stavby (nejlépe realizační) a písemně stanovené podmínky, na kterých budete ve smlouvě o dílo trvat. Jde zejména o podmínky, které souvisejí s tvorbou ceny (způsob provádění plateb, ustanovení o pevnosti ceny, lhůty splatnosti faktur, zádržné jistoty, záruční doba, skonta a podobně). Díky tomu v budoucnu při podpisu smlouvy předejdete nedorozuměním o tom, co bylo a co nebylo oceněno. Čím více je totiž takových nepřesností, tím více má dodavatel otevřené dveře na zvýšení ceny. Přesnost stanovení ceny při výběrovém řízení je závislá i na podrobnosti vyhotoveného projektu. Mnohdy stavebník požaduje ocenění z projektu pro stavební povolení. Takový projekt má v detailech mnoho neznámých a neznámé věci, jak sami uznáte, se těžko dají ocenit. Je pravda, že se můžete odvolávat na odbornost firmy a její povinnost vědět navrhnout vhodné detaily, ale řešení, které navrhla firma, i když technicky správné, nemusí splňovat vaše požadavky. V požadavku na ocenění předmětu díla - chaty je dobré stanovit i způsob ocenění (můžete si vytvořit vlastní tabulku, nejlépe podle jednotlivých technologických etap, například bourací práce, zednické práce, tesařské práce - krov, pokrývačské práce - krytina, klempířské práce, elektroinstalace, vodoinstalace, topení a podobně).
Nejjednodušší je vyžadovat ocenění některým z běžných u nás používaných ceníků, ty používají ve svých programech jednotný ceník stavebních konstrukcí a prací. Firmy totiž většinou tyto ceníky používají a jakékoliv jiné třídění je uvádí do zmatku. Takto získáte cenové nabídky, které můžete mezi sebou porovnat (nejen celkové náklady, ale můžete si udělat i obraz o obsahu a reálnosti cenové nabídky).
Vyhodnocení nabídek z hlediska ceny - tedy nejdůležitější části nabídky - se většinou provádí tak, že se vypočítá průměrná cena, se kterou se pak porovnávají jednotlivé nabídky. Běžný rozptyl ceny je 10%, pokud je rozdíl větší nebo menší, je taková cena přemrštěná, případně nereálná. Nenechte se zlákat nereálnou cenou s tím, že se budete těšit z toho, že máte přece smlouvu a dodavatel musí za tuto cenu dílo dokončit. Za takovou nereálnou částkou se vždy skrývá nebezpečí, že zakázka nebude dokončena nebo bude realizována s chybami a nedodělky a ve špatné kvalitě. Není žádná výhra se pak dlouhodobě soudit, když vám především jde o to, abyste mohli užívat chatu, a ne chodit vymáhat své oprávněné požadavky. Po stanovení žebříčku cenových nabídek třeba hodnocení doplnit z hlediska referencí a z hlediska dalších nabízených výhod jednotlivých uchazečů. Malé cenové rozdíly nemají takovou váhu při rozhodování jako reference a záruky za úspěšné dokončení díla. Bývá zvykem navštívit stavby, které již dříve zrealizoval příslušný dodavatel díla. Tehdy můžete na vlastní oči vidět kvalitu provedených prací, případně se můžete popovídat se zákazníky, jak byli s průběhem prací spokojeni.
Je závěrečnou částí výběru dodavatele. V této smlouvě by měly jasně stanovit podmínky z výběrového řízení beze změny, zejména co se týče ceny díla, lhůty výstavby, záručních lhůt a garancí.
Uvedené postupy mají chránit finanční prostředky stavebníků před zneužitím podvodníky či nepoctivými firmami. V této souvislosti je na místě mluvit i o úloze stavebního dozoru, který může být stavebníkovi nápomocný při zadávání nabídek firmám, jejich vyhodnocování a uzavírání smlouvy o dílo. Zkušený stavební dozor má i určitý přehled o firmách, které v určité oblasti působí, a může vám doporučit firmu, se kterou nebývají problémy. Rovněž je bez odborných znalostí z oblasti ekonomiky a stavebnictví velmi těžké posoudit správnost fakturovaných prací. Obvykle získá ten, kdo má lepší znalosti a informace.
Autor: Martina DvořákováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu zakázáno.
Stránka Naše návody používá cookies. Více informací zde.