Asijské berušky se dostaly do Evropy v 80. až 90. letech minulého století. Ve Francii a v Belgii je používali v boji proti biologickým škůdcům - mšicím ve sklenících. V Čechách jsme jejich hromadné přemnožení zaznamenali poprvé v roce 2006. Asijské berušky jsou typické tím, že na rozdíl od našich klasických slunéček sedmitečných mají více teček a nepříjemně koušou. Jejich zbarvení je různorodé, mohou být červené, nebo mít černé tečky na barevném základě. V evropských invazích převládá světle oranžové zbarvení s různým množství teček v závislosti na podmínkách prostředí. Zatímco naše beruška má jen sedm černých teček, asijské berušky mají tečkami poseté celé tělo, někdy jich můžete napočítat i téměř dvacet. Některé druhy mají zase černé tělo poseto červenými tečkami.
Tento druh berušky způsobuje škody zejména pěstitelům ovoce. Znehodnocuje především hrozny.
A kromě toho, může být problémem i pro lidi. Berušky koušou člověka jen tehdy, když jsou hladové. Na podzim nemají dostatek své přirozené potravy - mušek a pro oteplení nalétávají do lidských obydlí. Buďte proto opatrní! Berušky vypouštějí páchnoucí a alergizující tekutinu - alkaloid a zapáchající metoxypyrazin. Tyto látky mohou vyvolat alergickou reakci, stejně jako po kousnutí každým jiným druhem hmyzu. Ačkoliv štípnutí asijskými beruškami není škodlivé, zanechávají za sebou bolestivou ránu a někdy i alergickou reakci, od očních infekcí po nevolnost, kopřivku, astma nebo sennou rýmu. Pokud jste alergičtí a kousne vás tento druh berušky, s návštěvou lékaře raději neotálejte.
Postižené místo omyjte mýdlem a vodou, na otok si přiložte nejméně na 10 minut studený obklad a hlavně se vyvarujte škrábání postižené oblasti nebo prasknutí puchýřů, abyste snížili riziko infekce.Vvyhněte se tradičním domácím prostředků jako je například ocet. Ideální je vzít si tabletu vápníku a pokud máte u sebe lék proti alergii, který je bežně k dostání ve všech lékárnách.
S těmito beruškami mohou přijít do kontaktu zejména matky s dětmi, které hezké podzimní dny tráví venku v přírodě. Dětská pokožka je jemnější a citlivější, a proto reakce po kousnutí může být viditelnější. Jejich zápach i když je velmi nepříjemný a odpuzující, nebezpečný není. Po setkání s tímto druhem slunéček byste si neměli zapomenout umýt ruce.
Jako přírodní repelent proti beruškám slouží například máta peprná. Mentol je přirozeným odpuzovačem většiny druhů hmyzu. Dále se doporučují listy z ořešáku královského, jejichž aroma se broukům také nelíbí. Máte-li tedy v plánu vyrazit na vlašské ořechy, přidejte do košíčku k plodům i listy. Ty pak doma natrhejte a položte je třeba na parapet. Jejich vůně berušky odradí a donutí si vybrat k zazimování jiné místo než váš byt.
Autor: Martina DvořákováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu zakázáno.
Stránka Naše návody používá cookies. Více informací zde.