kde pak samičky nacházejí dostatek potravy. Mezi taková místa patří např. periodické louže po dešti, vyjeté koleje od těžkých mechanizmů na polních cestách, odhozené staré pneumatiky, staré radiátory, sudy s dešťovou vodou na zahradách, prázdné květináče se zadrženou vodou nebo cokoli jiného, kde se může zadržet voda, v níž následně proběhne vývoj komárů. Proto jedním z prvních a základních kroků v boji proti komárům je eliminovat přítomnost takových potenciálních líhní komárů v blízkosti lidských příbytků. Po intenzivních deštích a povodních se s komáry jakoby roztrhne pytel.
Velikost 3,5 - 5 mm, světle zbarvený. Nejčastěji se líhne v lidských obydlích a sídlech. Libuje si v různých garážích , kotelnách , technických prostorech, teplovodních šachtách a jiných podobných prostorách, kde je dusno a nepořádek. Samička nemusí před prvním kladením vajíček nasát krev. Vajíčka klade na vodní hladinu, z nich se líhnou pohyblivé larvy. Larva se a pak se mění a kuklu, z níž se líhne dospělý komár - imago. Komáři se v domech líhnou po celý ro . Samičky létají do bytů a v noci sají krev na lidech, zvláště na dětech.
Zástupci tohoto rodu jsou původci jarních a letních komářích kalamit. Při přemnožení v obrovských množstvích nalétávají na lesní zvěř, hospodářská zvířata a lidi. Samičky kladou vajíčka na zem na místa, která mohou být zatopená při povodních nebo tání sněhu. Jsou to lužní lesy, mokré louky, prohlubně v terénu. Při silném přemnožení mohou komáři znepříjemňovat pobyt v přírodě, ale mohou zalétat i do vzdálenějších obydlí člověka. Na tyto útočníky velmi nepomáhají ani repelenty.
Samičky snášejí vajíčka do stojatých vod, jako jsou rybníky, meliorační kanály, louže. Samičky dávají přednost sání na dobytku. Některé druhy tohoto rodu jsou přenašeči malárie.
• Účinnou látkou proti komárům je „Bacillus thuringiensis israilensis“, který má specifické účinky výhradně na larvy komárů. To znamená, že ostatní vodní hmyz není její aplikací nijak ohrožen.
• Další způsob hubení je možná aplikace syntetického hormonu neotenin, který je lokálně aplikován v líhních komárů v období jejich larválního stadia. Tento specifický komáři hormon přeruší vývojový cyklus komárů a komár se po zakuklení larvy dále již nevyvine a zůstává ve stádiu kukly. Dá se říci, že jde o zmrazení v tomto stádiu kukly.
• Použití přirozených predátorů je také častý způsob hubení komárů. Mezi takovéto miniaturní predátory z řad korýšů patří např. klanonožci ( copepoda ) . Klanonožci se živí hlavně larvami, ale i vajíčky komárů.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu zakázáno.
Stránka Naše návody používá cookies. Více informací zde.