Každý z nás to určitě zná – sedíte večer u televize nebo v klidu čtete svou oblíbenou knihu a najednou se ozve podivné hučení, které vás začne nenápadně rušit. Nejprve si myslíte, že jde jen o náhodný zvuk, ale brzy zjistíte, že vychází přímo z radiátoru. Častou příčinou hučení v radiátoru je vzduch, který se v něm nahromadil, a vytváří tak nepříjemné vibrace při proudění vody v topném systému. Tento vzduch se do radiátoru může dostat různými způsoby – někdy jde o přirozený proces, kdy se malé vzduchové bubliny dostávají do topného systému s nově dopouštěnou vodou, jindy se jedná o únik vzduchu do topení skrze nedokonalé spoje. Pokud se vzduch v radiátoru nachází, brání hladkému proudění vody a voda tak musí překonávat odpor, což vytváří charakteristické hučení nebo šumění. Tento problém se často projevuje zejména při zahájení topné sezóny, kdy se topení poprvé zapíná po delší době klidu. Vzduchové kapsy se usadí nejčastěji v nejvyšších bodech systému, což znamená, že právě radiátory v horních patrech budov jsou tímto problémem nejvíce ohroženy. Jedním z typických projevů zavzdušněného radiátoru je i jeho nerovnoměrné zahřívání, kdy je horní část radiátoru chladná a spodní teplá, nebo se radiátor dlouhodobě zahřívá jen zčásti. Vyřešení tohoto problému je přitom velmi jednoduché – postačí radiátor odvzdušnit pomocí speciálního klíčku, kterým otevřete odvzdušňovací ventil a necháte vzduch uniknout.
Druhým důvodem, proč se může objevit hučení ve vašem radiátoru, je problém s tlakem vody v topném systému. Někdy totiž tlak v potrubí výrazně překročí optimální hodnoty, což vede k turbulentnímu proudění vody a ke vzniku nepříjemných zvuků. Příliš vysoký tlak může být způsoben chybným nastavením kotle, kdy čerpadlo vhání vodu do systému pod příliš velkým tlakem. Dalším důvodem může být i vadný nebo nesprávně nastavený redukční ventil, který má za úkol regulovat tlak v systému na požadovanou hodnotu. Také samotné potrubí, zejména pokud je staré, zanesené vodním kamenem nebo jinými nečistotami, může být příčinou zvýšeného odporu a tím i vzniku hluku. Řešením tohoto problému bývá kontrola a úprava tlaku vody na správné hodnoty, což obvykle provádí odborník při servisní kontrole kotle nebo přímo při revizi celého topného systému. Dlouhodobé zanedbání tohoto problému může mít nejen za následek nepříjemné hučení, ale také poškození samotných radiátorů a potrubí, neboť nadměrný tlak způsobuje zvýšené opotřebení materiálu a snižuje životnost celého topného systému. Správná údržba tlaku vody nejenže prodlužuje životnost radiátorů, ale také zajišťuje efektivní a hospodárné vytápění celé domácnosti.
Někdy může být příčina hučení v radiátoru spojena přímo s cirkulačním čerpadlem, které pohání vodu v topném systému. Cirkulační čerpadlo bývá často nejaktivnější součástí celého systému, a proto je také náchylné k různým poruchám či opotřebení. Pokud je čerpadlo starší, opotřebované nebo špatně nastavené, může způsobovat nadměrné vibrace, které se pak přenášejí skrze potrubí až do radiátorů. V těchto případech bývá zvuk radiátoru konstantní a monotónní, často s mechanickým podtónem. Postupné opotřebení ložisek nebo vrtulky čerpadla vede k tomu, že vibrace jsou stále výraznější a pronikavější. Důležité je proto nepodceňovat pravidelnou kontrolu cirkulačního čerpadla a včas jej nechat odborně zkontrolovat nebo vyměnit. Pravidelná kontrola a včasná výměna cirkulačního čerpadla může předejít nejen hučení v radiátorech, ale i vážnějším problémům v podobě úplného selhání topného systému uprostřed zimy. Pokud se rozhodnete problém s čerpadlem ignorovat, hrozí nejen ztráta tepelné pohody ve vašem domově, ale také zvýšení nákladů na pozdější opravy.
Další příčinou, která způsobuje hučení v radiátoru, může být i nedostatečné upevnění potrubí nebo samotného radiátoru. Špatně upevněné potrubí či radiátor mohou při proudění vody rezonovat a způsobovat tak nepříjemný zvuk. Voda proudící v trubkách vyvolává přirozené vibrace, a pokud není potrubí nebo radiátor pevně přichycen ke stěně či podlaze, vznikají vibrace, které se přenášejí dále. Tento problém je typický především pro starší budovy, kde se původní upevnění potrubí postupně uvolnilo nebo je již nedostatečné. I v nových budovách může k této situaci dojít, zejména pokud byly použity nekvalitní úchyty nebo se instalace prováděla neodborně. Někdy se mohou vibrace přenášet skrze konstrukci celé budovy, což znesnadňuje lokalizaci zdroje problému. V těchto případech je nutné provést důkladnou kontrolu upevnění radiátorů a potrubí a případně provést jejich dodatečné zajištění. Často postačí i jednoduchá úprava – například umístění gumových nebo pryžových podložek mezi radiátor a stěnu, které sníží rezonanci a zajistí, že váš domov bude zase klidný a pohodlný.
Hučení může být také způsobeno tím, že jsou radiátory a potrubí v topném systému zanesené nečistotami, kalem či usazeninami, které se během let postupně hromadí uvnitř. Tyto usazeniny nejenže snižují efektivitu vytápění, ale také způsobují vznik turbulence při proudění vody. Voda se pak proudící přes překážky chová chaoticky a vznikající víry způsobují vibrace, které slyšíte jako hučení nebo dokonce pískání. Někdy jsou tyto zvuky zvlášť intenzivní při vyšší rychlosti proudění, například při vyšších otáčkách čerpadla nebo při prudkém zvýšení teploty vody. Pokud se vám podaří radiátor důkladně vyčistit, nejenže se zbavíte nepříjemného hučení, ale zároveň zvýšíte efektivitu vytápění a snížíte spotřebu energie. Důkladné čištění a proplachování topného systému je tak krokem, který vám přinese nejen větší klid, ale také úsporu financí.
A někdy je hučení jen připomínkou, že i radiátory mají svůj věk a vše se jednou opotřebuje. Starý radiátor může hučet jednoduše proto, že jeho vnitřní struktura už není v dobrém stavu. Časem se radiátor opotřebovává, materiál se deformuje, a tím vznikají různé turbulence, rezonance či jiné akustické problémy. V takovém případě se bohužel většinou nedá dělat nic jiného než radiátor vyměnit za nový.
Autor: Lenka KostkováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu zakázáno.
Stránka Naše návody používá cookies. Více informací zde.