Zelí obsahuje vodu, bílkoviny, sacharidy, kyselinu listovou, vlákninu, minerály jako vápník, fosfor, železo, měď, mangan, hořčík, draslík a zinek. Najdeme v něm až dvakrát tolik vitaminu C než je v citronech, dále také komplex vitamínů B, vitaminy E a K. Vitamin C je významný pro jeho nntioxidační vlastnosti a pro jeho schopnost podporovat imunitní systém. Vitamin K je zase známý pro důležitou úlohu při srážení krve, ale oba vitaminy jsou nezbytné pro silné kosti. Vitamín K produkuje proteiny, usnadňující a regulující mineralizaci kostí. Jeden šálek kysaného zelí obsahuje 35% doporučené denní dávky vitamínu C a 23% denní dávky vitamínu K.
Zelí má v syrovém stavu jen 105 kJ na 100 g, což ho činí vhodnou potravinou na hubnutí. Dále má také silný močopudný účinek, díky čemuž se voda nehromadí v těle, ale je hned z něj vyloučena. Obsahuje hodně vlákniny, která rychle zaplní žaludek, což způsobí, že sníte méně jídla. Rovněž spolu s antioxidanty pročistí trávicí systém od všech odpadních a toxických látek. Zabraňuje i nebezpečnému ukládání tuků kolem vnitřních orgánů.
Rozemelte 70 g zelí na mlýnku na maso, přidejte jeden žloutek, 5 kapek vitaminu E a 2 lžíce otrub. Vše spolu smíchejte a naneste na vyčištěnou pleť. Nechte působit 20 minut a poté omyjte teplou vodou. Nakonec ještě tvář střídavě opláchněte teplou a studenou vodou a natřete ji ricinovým olejem. Taková maska pomáhá při kožních alergiích, ekzémech a eliminuje vrásky.
Čerstvé zelí můžete přidat do salátů (v kombinaci například s mrkví, pórkem a celerem), přičemž nejlepší je předtím povařit listy ve slané vodě. Dá se použít do polévky nebo do oblíbených čalamád. Je vhodné i jako příloha k masu nebo bramborám. Jeho listy můžete také orestovat na olivovém oleji, s česnekem a zeleným pepřem. Další možností je dušení a následné přidávání do těstovin či rýže.
Zdroj foto: Shutterstock.com
Kysané zelí je účinné přírodní probiotikum i podpora pro vaše srdce. Kysané zelí nabízí mnoho benefitů pro zdraví člověka. Jeho konzumací doplníte tělu probiotika, vitamíny, vlákninu a ochráníte svůj organismus před mnoha nemocem. Jednou ze základních složek kysaného zelí je i kyselina mléčná, díky které se v zelí produkují probiotické bakterie mléčného kvašení. Tyto bakterie zabraňují množení škodlivých mikroorganismů v těle, zvyšují imunitní systém, zabraňují průjmu a spolu se skupinou vitamínů B obnovují poškozenou střevní sliznici. Obecně lze říci, že konzumace kysaného zelí představuje vynikající způsob jak zajistit obnovu střevních bakterií.
Rozpustná vláknina v zelí se váže na tuky a cholesterol, které odvádí z těla ven. To znamená, že méně cholesterolu se vstřebává do krevního oběhu a tím se ochraňuje tělo před kardiovaskulárními chorobami. Pokud chcete čerpat maximální užitek z vlákniny, tak jako ženy musíte konzumovat přibližně 25 gramů denně a jako muži asi 38 gramů denně. Jeden šálek kysaného zelí obsahuje asi 4 gramy vlákniny, což představuje 16% doporučeného denního příjmu pro ženy a 11% pro muže
Bez dostatečného množství železa nedokáží vaše červené krvinky přenášet kyslík po celém těle. Výsledkem je, že úroveň energie klesne a může se u vás vyvinout anémie (chudokrevnost). Konzumace kysaného zelí vám dodá asi 12% doporučené denní dávky a díky obsahu kyseliny mléčné zajistí i lepší vstřebávání této látky naším tělem.
Teplo zabíjí živé bakterie. Pokud zelí uvaříte nebo ho koupíte v pasterizované formě, ztratíte mnoho jeho ceněných benefitů.
Autor: Martina DvořákováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu zakázáno.
Stránka Naše návody používá cookies. Více informací zde.