Roste vám u domu švestka? Tak to ji určitě ji neobcházejte obloukem. A pokud ne, zajděte si chutné švestky alespoň na trh a pořiďte si jich plný košík. Chutné ovoce prospěje trávení i srdci. Za pozitivními účinky se skrývá sekundární rostlinný metabolit, takzvaný anthokyan. Je zodpovědný za zabarvení švestek, ale zároveň posiluje imunitní systém, blahodárně působí na výšku krevního tlaku a pomůže i snížit hladinu cholesterolu v krvi. Pravidelná konzumace švestek vás ochrání před infarktem a mozkovou mrtvicí.
Švestky jsou bohaté na minerály jako je například železo, hořčík, draslík, měď a zinek. Nejen díky posledním dvěma jmenovaným minerálům, ale i množstvím vitamínů skupiny B snižují švestky nervozitu a stres. Posilují nervy i výkon. Ovoce se však vyplatí jíst zejména v případě, pokud potřebujete podpořit trávení, případně předcházet zácpě. Obsahují totiž pektin a celulózu, tedy vlákna, která výrazně zvětšují svůj objem. Na střevo působí jako podnět, že má zvýšit pohyb, čímž se stimuluje trávení. Z pozitivních účinků pektinu však budete profitovat pouze v případě, že sníte švestku i se slupkou.
Všimli jste si na švestkách bílého povlaku? tak to je dobře, protože se jedná o signál, že jsou již zralé. Tímto způsobem se švestky brání před únikem vlhkosti a zůstanou déle šťavnaté. Pozitivní účinky však lze vytěžit ze švestek celoročně. Stačí si koupit sušené ovoce a na noc je ponořit do vody. Trávení potěší, když je sníte, případně smícháte s ranní ovesnou kaší nebo rozmixované vypijete ve formě smoothie. A klidně můžete použít i vodu na zředění. Na účinnosti nápoje to nic nezmění.
Autor: Martina DvořákováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu zakázáno.
Stránka Naše návody používá cookies. Více informací zde.