Přestože rajčata neodmyslitelně patří do italské kuchyně, svůj původ mají v Jižní Americe, odkud se společně s bramborami a kukuřicí dostala do Evropy. Za typickou považujeme červenou barvu, původně však byla žlutá a malá. Dnes existují tisíce odrůd. Plody jsou nejen žluté, ale i oranžové, červené či černé, mohou být dokonce i pruhovaná. Liší se tvarem a velikostí - vybrat si můžete mini odrůdy, vhodné pro pěstování v nádobách až po obry vážící více než kilogram. Patří do čeledi lilkovitých rostlina jsou příbuzná s bramborami a baklažány, proto je napadají stejné nemoci a škůdci.
Rajče jedlé, ale také rajče lilek, je to botanický název této rostliny. V obou názvech se ukrývá slovo ráj (anglicky paradise) a my jim někdy také říkáme rajská jablíčka. U nás se rajče řadí mezi plodovou zeleninu. Evropská unie však v příloze č. III směrnice 113/2001 prohlásila rajčata za ovoce.
Plody rajčete nelze dlouhodobě skladovat a nemají rády chlad, proto by se neměly dávat do chladničky. Ztrácejí tím nejen chuť, ale i vůni. Ideální je tmavší místo s pokojovou teplotou. Dají se mrazit nebo sterilizovat.
Rajčata jsou velmi zdravá. Už jeden plod pokryje doporučenou denní dávku vitamínu C, ve slupce se ho přitom nachází až třikrát více než v dužině. Jsou zdrojem vlákniny, minerálních látek, jako je draslík a sodík, vitamínů skupiny A, B, C a E. Obsahují betakaroten a antioxidant lykopen, který chrání před rakovinou a nejvíc se ho nachází pod slupkou. Rajčata mají velmi silné antibiotické účinky. Zvyšují tvorbu hemoglobinu, posilují imunitu a činnost srdce a jater.
Rajčata jsou ideální v jídelníčku během hubnutí. Kromě množství vody obsahují chrom, vyvolávající dlouhodobý pocit sytosti. Mají přitom jen malé množství kalorií.
Rajčata se konzumují se syrová, ale dají se zpracovat i tepelně, přičemž neztrácejí pozitivní účinky na lidský organismus.
Listy jsou velmi aromatické a dokáží odpuzovat škůdce na zahradě. Odvar z nich je účinný zejména proti mšicím.
Rajčata je možné sklidit i zelená a dát je na slunné místo za oknem, aby dozrála. Dělá se to na podzim, když je ještě hodně zelených rajčat na keříčku a venkovní teploty už klesají.
Autor: Martina DvořákováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu zakázáno.
Stránka Naše návody používá cookies. Více informací zde.