Pokud se do dýchacích cest dostanou choroboplodné zárodky, tak řasinky, které pokrývají sliznici dýchacích cest, mají za úkol tyto nečistoty svými kmitavými pohybu dostat ven z těla. Při kašli vzniká vysoký přetlak a silným výdechovým proudem vzduchu se hlen a cizí elementy dostanou mimo organismus. Zejména v začátcích onemocnění je kašel suchý, dráždivý, postupně se stává produktivním a je spojen s vykašláváním choroboplodných zárodků a nečistot.
Při extrémním a dlouhotrvajícím kašli dochází k odtrhávání ochranné vrstvy sliznice, přičemž může docházet ke zraněním dýchacích cest. Stejně, pokud je v dýchacích cestách množství hlenu, řasinky ho nedokáží odvádět dostatečně rychle. Hlen je poslepuje a omezí jejich transportní schopnost. Choroboplodné zárodky se tak usazují na sliznici a mohou způsobovat další zánět.
Při léčbě kašle je vhodné myslet i na ochranu sliznice, její zvlčení a stimulování její obranných a čistících funkcí. Chráněním sliznice dochází i k tlumení kašle.
Lidé odedávna používali při různým neduhům bylinky či jiné přírodní produkty. Podobně je tomu i při kašli. Moudře se léčbě těmito prostředky říká, že "fytoterapie".
Jedním z přírodních produktů na kašel je i lišejník islandský - rostlina s bohatě rozvětvený stélkou, šedozelené až hnědozelené barvy. Na léčivé účely se používá již od 17. století. Severské národy ho v lidovém léčitelství používali například při léčbě špatně se hojících ran. Pozitivní účinky na zdraví mají zejména slizovité látky a lišejníkové kyseliny v rostlince obsažené. Při léčbě kašle jsou zvláště důležité lišejníkové polysacharidy - lichenin (mechový škrob) a isolichenin. Dále obsahuje lišejníkové kyseliny, které zvyšují účinnost trávicích enzymů a dobře působí proti dráždivému až dávivému kašli. O těchto kyselinách z lišejníku islandského tak můžeme zjednodušeně hovořit jako o přírodním antitusiku.
V závislosti na typu kašle odborníci při jeho léčbě volí jednu ze dvou cest. V případě dráždivého kašle se používají antitusika. Ty ovlivňují centra kašle v mozku a tak ho zastavují. K produkci hlenu a vykašlávání napomáhají expektorancia. Třetí způsob, jak tišit kašel, je mechanický, přesněji řečeno - způsob na fyzikální bázi. Extrakt z lišejníku islandského obsahuje slizovité látky, které vytváří na dýchacích cestách ochranný film. Tím zvlhčuje sliznici, chrání ji a pomáhá tak tišit podráždění, ke kterému dochází vlivem zánětu, ale i kašle samotného.
Autor: Lenka KostkováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu zakázáno.
Stránka Naše návody používá cookies. Více informací zde.