Možná jste to ani nevěděli, ale pomeranč je možné konzumovat celý, nejen jeho dužinu. Výživná a zdravá je i jeho kůra a to v nejrůznější podobě. Není proto pochyb o tom, proč jsou pomeranče nejčastěji pěstováním ovocem na světě.
Je mnoho způsobů, jak si doma udělat kandovanou pomerančovou kůru na mlsání nebo do moučníků. Potřebovat potřebovat budeme kromě chemicky neošetřené kůry cukr krupici, vodu, (kůra z jednoho oloupaného pomeranče - 100 gramů cukru a 100 ml vody). Z vody a cukru svaříme cukerný rozvar, do kterého můžeme přidat špetku kyseliny citronové (působí jako konzervant) a lžičku medu (ten zabrání tomu, aby cukr na kůře zpět nekrystalizoval a nedělal na ní bílý film). Kůru nakrájíme na nudličky, které vaříme na mírném ohni v cukerném rozvaru cca 40 minut, dokud se nám voda téměř neodpaří. Nudličky kůry necháme rozložené na mřížce oschnout cca 24 hodin a buď je potom pokrájíme na kostičky, které dáme do sklenice s uzávěrem a skladujeme v chladnu. Nebo můžeme nechat nudličky a namáčet je třeba do čokolády.
Samotná syrová pomerančová kůra obsahuje 1,5 gramu bílkovin, je zdrojem draslíku a vápníku. Právě vápník je důležitý pro zdravé kosti a zuby. Obsahuje i vzácný pigment betakaroten provitamin A), který se v těle přeměňuje na vitamin A a je velmi prospěšný pro náš imunitní systém. Pro jeho vysoký obsah se vysušená kůra používá také v lékařství.
Pomerančová kůra může mít však také nežádoucí účinky a to hlavně při jejím větším užívání a to samotné, bez dužiny. Například citlivějšímu člověku hrozí vysoký krevní tlak až mdloby a nebezpečné alergické reakce! Nežádoucím účinkem může být i ischemická kolitida. Jedná se o těžký stav střev, ten je charakterizován velmi silným průjmem, až krvavou stolicí, zvracením a horečkou. Pokud vás postihne jeden z těchto či dalších nežádoucích příznaků, raději pomerančovou kůru přestaňte konzumovat.
Po internetu koluje řada návodů, jak zbavit kůru pomerančů postřiků. Ale není to tak úplně pravda. Chemické úpravy se zcela nezbavíte, lepší je, koupit již v obchodě chemicky neošetřené plody. Šetřit v tomto případě na zdraví se opravdu nevyplatí!
Autor: Martina DvořákováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu zakázáno.
Stránka Naše návody používá cookies. Více informací zde.