V kostech se nachází až 99% zásob vápníku v těle, a pokud ho nemáme dostatek ve stravě i na další jeho důležité funkce, jako jsou svalová činnost, nervové vzruchy, srážlivost krve či metabolismus, tělo si hladinu vápníku doplňuje právě z kostí. I když je pravda, že pro budování a mineralizaci kostí je nejdůležitější dostatečný příjem vápníku během dětství a pubertě, odborníci na výživu, odkazují také na odborné výzkumy, které potvrdily, že mineralizace kostí pokračuje i v období po ukončení jejich růstu, tedy ve věku 18 a 30 let. Tehdy se hustota kostí může zvýšit ještě o 10%. A už 10% nárůst kostní hustoty má za následek až 50% snížení rizika patologických zlomenin způsobených osteoporózou.
Na dostatečný příjem dobře vstřebatelného vápníku by měli rodiče dbát už v dětství. Kromě mléka a mléčných výrobků by měly do stravy dětí zařadit i jiné přirozené zdroje vápníku. Vědci totiž zjistili, že čím více bílkovin sníme, tím více vápníku se z těla vylučuje močí. Proto by měla být strava doplněna o pestrou škálu zeleniny, luštěnin, tofu a pitný režim by měl obsahovat i minerální vody bohaté na vápník as dostatečným obsahem hořčíku.
Výborným zdrojem dobře vstřebatelného vápníku jsou minerální vody bohaté na vápník. Na jedné straně se v nich vápník nachází v ionizované, volné formě, kterou umí naše tělo snadno využít, a na straně druhé neobsahují další látky, které by vstřebávání vápníku brzdily, nebo podporovaly jeho vyšší vylučování. Minerální voda vhodná k doplnění vápníku by měla být bohatá nejen na vápník, ale měla by mít i dostatečné množství hořčíku, díky čemuž umí tělo obě látky dobře využít. Takové složení zajistí příjem vápníku z minerální vody, srovnatelný s mléčnými výrobky.
Prevencí proti osteoporóze je i zdravý životní styl. Ten také může pomoci zmírnit její následky. Je třeba dávat si pozor na aktivity nebo potraviny, které nám snižují "zisk" vápníku z přijaté stravy nebo které naopak zvyšují jeho ztráty z těla. Vápník totiž z těla odbourává například alkohol, kouření, mnoho kofeinu, vysoký příjem cukru, či pití sycených nápojů s kyselinou fosforečnou. Dále není dobré příliš solit a jíst příliš mnoho živočišných bílkovin.
Podle klinických studií je jednoznačným důvodem ztráty kostní hmoty fyzická pasivita. Proto i ve vyšším věku, kdy už bojujeme s osteoporózou, cvičení pomáhá. Fyzická aktivita, pohyb a cvičení mají zásadně příznivý vliv na hustotu kostí. A nemusí to být hned kolektivní sport, pomůže každodenní zdolávání schodů, pravidelné procházky na krátké vzdálenosti nebo i to, že jdeme zatancovat na taneční zábavu. Pokud máme možnost, přidejme k tomu občas plavání, jízdu na kole, dlouhou procházku, či pěší turistiku.
Autor: Martina DvořákováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu zakázáno.
Stránka Naše návody používá cookies. Více informací zde.