Na pití máme na výběr nepřeberné množstvím druhů nápojů. Některé více uspokojí chuťové pohárky, jiné dodají tělu i potřebné látky. Odborníci na zdravou výživu doporučují kromě pití pramenité vody, nejlépe pokojové teploty i doplňování minerálních látek ve formě minerální vody. Tu si je však potřeba pečlivě vybrat na základě vhodného poměru minerálů. Například minerální vody s obsahem hořčíku a vápníku jsou vhodné obzvláště v letních měsících, kdy naše tělo vyvíjí více fyzické zátěže. Nedostatek hořčíku může způsobovat poruchy spánku, pozornosti, tělesnou slabost, migrény a nepříjemné křeče.
Léto a dovolené jsou i obdobím cestování. Zvýšenou opatrnost bychom měli mít také za volantem. I v klimatizovaném autě může velmi nenápadně dojít k dehydrataci a ztráta pozornosti za volantem se tak stává nebezpečnou. Mnoho řidičů si při prvním náznaku únavy koupí na nejbližším odpočívadle kávu. Ta však organismus ještě více odvodní a vytoužené vzpružení tak nenastane. Je proto důležité, mít vždy po ruce nápoj a i při řízení pravidelně doplňovat tekutiny. Právě minerální vody se zmiňovaným hořčíkem působí na náš organismus konejšivě a snadněji zvládáme námahu i stres a únavu. Na efektivní vstřebávání hořčíku je potřeba vápník, ideální poměr těchto minerálů by měl být 3: 1 ve prospěch vápníku. Pocením také přicházíme o draslík, jeho pravidelným doplňováním můžeme předejít chronické únavě a bolestem hlavy. V horkých měsících ztratí organismus denně až dva a půl litru vody, doporučuje se tedy vypít dva a půl až tři litry tekutin. Dobře hydratovaný organismus mnohem lépe snáší horka, únavu, stres a dostatek vody se odrazí i na naší náladě.
Doplňovat tekutiny je velmi důležité, avšak není jedno, co pijeme. Nejvhodnější je minerální voda, která má i vysokou vstřebatelnost minerálních látek, až 60 procent. O minerály organismus pocením přichází, takže je potřeba je doplňovat. Výborná je také pramenitá voda a bylinkové čaje ideálně pokojové teploty. V létě je k dispozici také množství čerstvého ovoce, ovocné šťávy je však potřeba ředit v poměru 1: 1. Ovoce jako například meloun obsahují vysoký podíl vody a je na konzumaci během veder vynikající. Nedoporučuje se pít v vedrech alkohol a slazené nápoje!
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu zakázáno.
Stránka Naše návody používá cookies. Více informací zde.