Kopřivu dvoudomou ocení zejména diabetici i revmatici. Snižuje cukr v krvi, stahuje záněty a má přímo zázračné schopnosti snižovat zdravotní problémy u pacientů s dnou. Pravidelné kopřivové kúry by si měli dělat lidé s anémií, bylinka totiž podporuje krvetvorbu. Čistí také krev a zastavuje vnitřní krvácení. Kopřiva prospěje organismu i při kašli, chřipce nebo zánětu močových cest. Na jaře se ji však vyplatí pít všem, kteří potřebují podpořit metabolismus. Má uklidňující účinky na žaludek i játra, podporuje trávení, vyprazdňování střev i vylučování žluči. A pokud vám kopřivový čaj nechutná, léčivé účinky bylinky můžete využít i v jiné formě. Ideální je šťáva, smoothie, polévka nebo pomazánka.
Pokud patříte k příznivcům kopřivy, určitě využíváte zejména odvar. Na jeho přípravu potřebujete alespoň 50 gramů mladých rostlinek. Využijete kořeny i listy, povaříte je v litru vody asi 4 minuty. Šálek byste měli vypít nalačno, šálek před spaním. Zbytek rovnoměrně během dne. Během kúry byste měli omezit příjem cukru a masa. Kúru dodržujte 3 týdny. Po 21 dnech si musíte dát vždy alespoň dvoutýdenní pauzu.
Mladé jarní rostlinky jsou plné šťávy, proto se hodí i na odšťavnění. Šťáva je skvělým lékem proti jarní únavě. Na její přípravu využijte asi 8 cm dlouhou vrchní část kopřivy. Můžete ji zkusit odšťavnit přímo v odšťavňovači nebo kopřivu rozmixujte a tekutinu z ní sceďte. Šťávu můžete ochutit medem a citrónem. Zřeďte ji napůl s vodou, tak aby šťáva i voda byla ve stejném množství. Pijte během dne. To, co nevypijete hned, odložte do chladničky. Šťávu však musíte spotřebovat během 24 hodin.
Do mixéru nalijte přibližně 2 decilitry vody a přidejte čerstvě natrhanou a opláchnutou kopřivu. Rozmixujte. Podle toho, jak hustý nápoj chcete, přidávejte kopřivové listy. Pokud se vám chuť omrzí, můžete ke kopřivě přidat i pampeliškové či jitrocelové listy, čerstvou šťávu z citronu nebo pomeranče.
Pro přípravu kopřivové polévky potřebujete listy mladé čerstvé kopřivy. Spařte je horkou vodou a ihned zchlaďte studenou. Nakrájejte nadrobno, zalijte vodou, přidejte zeleninu podle vlastní chuti a vařte, dokud nezměkne. Osolte a opepřete podle chuti.
Špenát z kopřivy připravíte přesně tak jako klasický špenát. Pouze místo špenátových listů použijete mladé listy kopřivy. Hodí se i do rizota nebo k těstovinám, stačí ji trochu podusit. Vyzkoušejte nadrobno nasekanou kopřivu přidat i do bramborových placek, do těsta na knedlík nebo jí posypte pizzu před tím, než na ni dáte sýr. Fantastickou kopřivovou pomazánku zase vytvoříte z nasekaných kopřivových listů, ovčího sýra, česneku s trochou olivového oleje. Osolte podle chuti. Všechny suroviny promíchejte nebo umixujte a podávejte. Pomazánku zkonzumujte do 48 hodin. Skladujte ji v lednici.
Autor: Lenka KostkováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu zakázáno.
Stránka Naše návody používá cookies. Více informací zde.