Kokosový olej není vhodný pro všechny, ale zdravotní benefity zcela určitě má!
Datum článku: 28. 8. 2018
Nejen oblečení, ale potraviny podléhají módním trendům. Ale co zrovna letí, to nemusí být pro každého. Navíc, málokterá potravina je škodlivá, když ji konzumujeme v rozumné míře, a naopak i super zdravá potravina může škodit. Ne jinak je tomu i u tolik vychvalovaného kokosového oleje. Zvykli jste si ho ve větší míře konzumovat? Potom tento článek je zejména pro vás!
Tuky, tuky, tuky...
-
Tuk je potřebný pro produkci hormonů, jako je estrogen a testosteron.
-
Tuk chrání naše vnitřní orgány. Problém nastává tehdy, když je tuku příliš a tuky už orgány nechrání, ale naopak ohrožují.
-
Tuk je důležitý pro vstřebávání živin, například vitamíny A, D, E, K jsou rozpustné právě v tucích.
-
Tuk má sytící schopnost, proto po něm tak brzy netrpíme hladem.
-
Tuk, přidaný do sladkých jídel zpomaluje jejich trávení a hladina krevního cukru je více pod kontrolou.
Kokosový olej
Pokud jde o kokosový olej, odborníci nás upozorňují, že tato novinka nemusí být zcela "na všechno", jak nás poslední léta přesvědčovali. Pravdou je, že kokosový olej je potravina s velmi širokým záběrem využití. Jeho hlavní složkou kromě jiných je kyselina laurová. Ta je údajně skvělá na pleť, která má sklony k akné. Podle studií dokáže ničit bakterii Propionibacterium acnes, která je spjata se vznikem "pupínků". Ale v organismu se kyselina laurová chová odlišně. Kokosový tuk má v kosmetickém průmyslu své oprávněné místo. To ano. Avšak zdraví ve spojení s kokosovým olejem nelze házet do stejné skupiny jako krásu, kde kokosový olej může být na vyšší příčce svého pozitivního využití
Co mluví pro kokosový olej
Kokosový olej je mezi nezávislými odborníky považován za velmi zdravý pro vysoký obsah nasycených mastných kyselin středního řetězce. Tyto MK se dostávají do jater, kde jsou rozkládány, a tělo si je tak neukládá do tukových zásob. Kokosový olej je dobře stravitelný. Podle některých studií podporuje obranyschopnost organismu a působí protizánětlivě. Byla potvrzena jeho škodlivost pouze v případě rafinované, částečně ztužené formy.
Co mluví proti kokosovému oleji
-
Podle Laurence Eyres a jeho metaanalýzy z roku 2016, může kokosový olej zvyšovat LDL cholesterol (obsahuje 92% nasycených mastných kyselin). Problémem je i kyselina laurová, která je považována sice za MCT (MCT - tuky složené z glycerolu a 3 mastných kyselin, se střední délkou uhlíkového řetězce), avšak v lidském organismu se chová odlišně. Kokosový olej má tedy méně než 3% MCT, které jsou považovány za zdraví prospěšné.
-
Kokosový olej může souviset se vznikem KVS (onemocnění kardiovaskulárního systému) v případě jeho konzumace národy, pro které není typický a není součástí jejich stravovacího kultury (zvyklostí).
-
Ideálním je tedy používat ve větší míře rostlinné, za studena lisované oleje a kokosový olej v jeho nerafinované formě používat spíše jako doplněk kuchyně.
-
Kokosový olej je složením koncentrát takových mastných kyselin, které neprospívají našemu zdraví.
Doporučení pro používání kokosového oleje
-
Užijte si účinky kokosového oleje v kosmetice. Vaše pleť, vlasy a zuby vám poděkují.
-
Pokud se rozhodnete používat kokosový olej i v kuchyni, používejte jej v jeho nerafinované formě a spíše jako doplněk kuchyně.
-
Pokud se již rozhodnete smažit, klidně použijte kokosový olej, jen to nedělejte často.
-
Střídejte tuky - ve formě ořechů, semínek, či kvalitních, za studena lisovaných olejů. Skvělé je avokádo; lněná, dýňová či konopná semínka; ořechy různých druhů.
Kokosový olej v péči o tělo
-
Skvělá a uvolňující je masáž kokosovým olejem. Kromě toho, že uvolní vaše svaly, hydratuje a promastí suchou pokožku.
-
Kokosový olej je oblíbený v péči o vlasy, jako balzám na suché konečky nebo vlasy zatížené častým barvením.
-
Bílé zuby - doporučuje se po umytí zubů jednoduše naolejovat. V praxi to vypadá asi tak, že prstem si naberete trochu oleje a leštíte své zoubky, dokud nejsou příjemně hladké.
-
Kokosový olej pomůže uklidnit a zahojit podrážděnou pokožku například po holení a depilaci.
-
Unavená a suchá pleť v zimě, po opalování či suché pokožce vlivem horkého počasí, na popraskané paty, nebo suché lokty, na vysušené ruce a jako výživa na nehtová lůžka...
Test snášenlivosti
I v péči o pleť platí, že testování na malém kousku kůže je nutné, abyste si ověřili na vlastní kůži jeho působení. Zatímco pro jednoho bude na pokožku působit jako balzám, pro jiného bude příliš mastný a bude zbytečně ucpávat póry. Naše potřeby jsou opravdu velmi individuální, a proto bychom kokosový olej neměli označovat jako přírodní prostředek "na všechno", ale ani ho úplně zatracovat.
Autor: Lenka Kostková