Z dostupné literatury se dozvídáme, že je několik druhů hlohu. Všechny obsahují léčivé látky, kromě okrasných keřů, které mají růžové a červené květy. Ty se nesbírají!
V květnu a červnu sbíráme nepříliš rozkvetlé květy, listy od června do září a následně od září až do října, ještě před příchodem prvním mrazů, sbíráme plody. Sušíme je umělým teplem maximálně do 40 -50 ° C.
Hloh obecný obsahuje flavonoidy známé antioxidačními účinky, aminopuriny regulující krevní oběh, třísloviny, které mají antibakteriální účinky, posilují imunitní systém a také saponiny. V plodech jsou obsaženy karoteny, sacharidy a vitamíny.
Každá léčivá bylinka má význam pro naše zdraví. Účinky hlohu se spojují se zdravým srdcem. Odvar z hlohu, zlepšuje srdeční činnost, rozšiřuje cévy, zlepšuje výkonnost srdečního svalu, snižuje krevní tlak a hladinu cholesterolu, potlačuje sklerotické projevy, má uklidňující účinky a pomáhá při nespavosti. Hloh obecný zlepšuje psychické i fyzické zdraví. Často je využíván v homeopatii. Preventivně se užívá zejména při udržování optimálního krevního tlaku a při psychickém napětí. Ačkoliv se jeho účinkům nepřipisují vedlejší účinky, dříve než se rozhodnete pro jeho užívání, nezapomeňte se poradit se svým lékařem, zvláště pokud užíváte léky na podporu srdeční činnosti!
1 lžičku bylinky (květy a listy spolu) zalijeme 250 - 300 ml vody a necháme 15 minut louhovat. Můžeme ho pít 2x denně, pro dobrý spánek ho pijeme těsně před tím, než zalehneme do postele. Připravujeme si ho vždy čerstvý, bezprostředně před pitím. Z plodů si můžeme vyrobit ovocný čaj, případně ho přidat do jiných ovocných směsí.
Na 500 ml vody přidáme 2 lžíce plodů, vaříme cca 10 minut. Odvar pijeme vlažný.
Šálek sekaných květin s listy zalijeme 2 šálky s bílou pálenkou, například vodkou, necháme 3 týdny odstát na tmavém místě, občas promícháme. Slijeme a užíváme 2x 1 lžíci před jídlem, dokud celá dávka nezmizí. Můžeme tak učinit 1x ročně!
V minulosti lidé věřili, že keře hlohu chrání dům a rodinu před špatnou energií. Často byly součástí živých plotů. Údajně pak v domě vládl klid a spalo se v něm hlubokým spánkem. Cokoliv si odtrhneme z keře hlohu můžeme prý počítat s tím, že nám pomůže. Možná pomůže pouze samotná víra. Pokud se vydáme na podzimní procházku přírodou, nic za to nedáme, odtrhněme si kousek z keříčku hlohu a přinesme domů.
Autor: Martina DvořákováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu zakázáno.
Stránka Naše návody používá cookies. Více informací zde.