Bylinka není náročná, daří se jí v hlinité půdě. Roste jako polní plevel, většinou na okrajích cest, na úhorech a na polích s obilím. Dnes se ale většinou pěstije samostatně, zejména na využití ve farmaceutickém a kosmetickém průmyslu. Kvete od června do září. V lidovém léčitelství se používá sušený květ, který sbíráme bez stonku.
Z účinných látek je to zejména silice - éterický olej, sliz - viskózní, lepkavá látka se schopností uklidňovat sliznice, flavonoidy - s atioxidačnými účinky a třísloviny nebo tanin - pomáhají při podrážděné pokožce a také při průjmu.
Heřmánek pravý je jednou z nejstarších bylin a vynikající domácí prostředek na vnitřní i venkovní použití.
Heřmánek pravý by měl být součástí každé domácnosti. Jenže, jako s každou bylinkou i s heřmánkem je třeba pracovat opatrně. Konzumaci by se měli vyhnou lidé s alegií, poruchami srážlivosti krve a těhotné ženy.
Odvar nebo zředěný olej můžeme použít na oplachování vlasů. Vlasy získají lesk a světlejší odstín. Vhodný je pro blondýnky. Odvar můžeme použít na zesvětlení pleti a také dokáže odstranit tmavé kruhy pod očima. Na unavené oči pomohou vyluhované a vychlazené sáčky čaje. Výborná je také kosmetika s obsahem heřmánku pravého.
Autor: Lenka KostkováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu zakázáno.
Stránka Naše návody používá cookies. Více informací zde.