Odborně se květ a plod fíkovníku nazývá sykonium. Fíky pocházejí z Orientu a vyskytují se již po tisíciletí v rozličných kulturních kruzích. V letech 1600 až 1500 před n.l. se vysazovaly na Krétě, asi od roku 900 před n.l. v Řecku. V současnosti je dovážejí z Turecka, Maroka, Egypta a Alžírska.
Je to v podstatě jedno. Pokud máte možnost ochutnat čerstvé v zahraničí, určitě neprohloupíte. V našich podmínkách jsou i čerstvé fíky, můžete je koupit, ale je nutné je sníst za pár dní. Vhodné jsou také sušené fíky, které jsou na rozdíl od čerstvých ochuzeny jen o podíl vody, ale zůstávají v nich všechny živiny.
Současná věda považuje fíky za velmi účinný prostředek na hubnutí. Podporují trávení, chrání tlusté střevo a obsahují hodně antioxidantů. Pro vysoký obsah vlákniny a organických kyselin působí blahodárně na funkci trávicího ústrojí - čistí střeva, mají projímavé účinky a pomáhají při žlučníkových a jaterních problémech. Vzhledem k tomu, že fíky patří k nejzásaditějším druhům ovoce, vyrovnávají kyselé prostředí v těle a působí detoxikačně. Vysoký obsah pektinu snižuje obsah cholesterolu v krvi a velký podíl ovocného cukru (fruktózy) zajišťuje zdravý zdroj energie.
Zejména v zimním období saháme častěji po exotickém nebo sušeném ovoci. Tehdy mohou být fíky součástí ovocných mís, dezertů nebo koláčů. Jsou zdravou alternativou sladkostí a můžete si z nich připravit například i sušenky, bonbony, džem nebo je ugrilovat.
Autor: Lenka KostkováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu zakázáno.
Stránka Naše návody používá cookies. Více informací zde.