Dýně jsou bohatým zdrojem antioxidantů, které pomáhají chránit naše tělo před rakovinou. Jsou nadopované sacharidy, které jsou pro nás zdrojem energie a také jedinečným koktejlem vitaminů a minerálů. Dužina je bohatá na vodu, vitamin C (tvorba kolagenu) a je jedním z nejlepších známých zdrojů karotenoidů, které jsou velmi důležité zvláště pro zdraví našich očí. K nim patří i vitamín A, který chrání oči před zákalem a poškozením v důsledku nadměrného vysoušení. Pro srovnání je možné uvést to, že dýně obsahuje téměř dvakrát více vitaminu A než například mrkev. Dnes je také ví, že látky, díky kterým má dýně (i jiné ovoce a zelenina) svou výraznou barvu, pomáhají chránit tělo před nemocemi srdce, rakovinou a předčasným stárnutím. Dalším významným antioxidantem, obsaženým v dýní, je vitamín E. Ze skupiny vitaminů B obsahuje kyselinu pantotenovou a kyselinu nikotinovou, nazývanou i niacin, která pozitivně působí na cévy a srdce, pomáhá snižovat krevní tlak a hladinu cholesterolu. Nutnou součástí pro fungování organismu je thiamin (B1), ovlivňující nervovou soustavu. Vitamín B2 - riboflavin, má za úkol štěpení tuků a cukrů, kromě toho je důležitý pro dobrý stav očí a pokožky. Z minerálů je zde nejvíce obsažen draslík, kterého je v dýni asi o pětinu více než v banánu. Dále pak zinek, vápník, železo, měď, magnézium, mangan a fosfor.
Dýňová semínka jsou vitamínovou a minerální bombou. Vzhledem k obsahu aminokyseliny zvané cucurbitin, dýňová semínka představují spolehlivý způsob pro likvidaci vnitřních, ozvlášť potom střevních, parazitů. U mužů také skvěle působí na udržení zdravé prostaty a stimulují produkci mužského hormonu. Dýňová semínka dále pozitivně ovlivňují činnost močového měchýře, zažívacího ústrojí, svalovou stavbu, tlumí nevolnost spojenou s cestováním a jsou vhodné i v psychologické léčbě pro zmírnění deprese.
Dýňový olej má jemnou oříškovou chut´a nachází své uplatnění v léčitelství, kosmetice, ale i ve studené kuchyni. Patří mezi panenské, za studena lisované oleje s množstvím vitaminů, minerálů a nenasycených mastných kyselin.
Autor: Lenka KostkováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu zakázáno.
Stránka Naše návody používá cookies. Více informací zde.