Duben přeje sběru kopřiv

Datum článku: 9. 4. 2019

Jedno přísloví říká, že v březnu vlezeme za kamna a v dubnu se od nich ještě nehneme. Ale to by byla škoda, protože právě v dubnu rostou ve velkém kopřivy. A pokud chceme být zdraví, rozhodně je potřeba, na mladé kopřivy se do přírody vypravit.

kopřivy, bylinky, bylinkový čaj, vlasy, minerály, vitaminy

Duben - ideální měsíc sběru kopřiv

Na sběr kopřivy je ideální čas právě teď, a v rámci dne by to mělo být kolem 14 hodiny. Na léčivé účely se sbírá hlavně nať a listy. Nesbírejte velké, statné rostliny, pravděpodobně jsou plné dusičnanů. A samozřejmě vyhněte se těm, které rostou v blízkosti silnic.

Co a kdy sbíráme

Podle odborníků na léčivé vlastnosti našich rostlin, je třeba sbírat mladé zdravé vršky rostlin, maximálně do délky 40 cm od vrcholku, a to předtím, než rostlina rozkvete. Proto je na sběr kopřivové natě nejlepší čas do první poloviny května. Samotné mladé listy můžete sbírat od května do září a stejně jako nať je potřeba je rychle usušit tak, aby nezhnědly, ale zůstaly zelené. Méně oblíbený kořen se sbírá zjara a pak až na podzim a semena v září až říjnu.

Močopudné účinky kopřivy

Výzkumy potvrdily výrazné močopudné účinky kopřivy. Tedy saluretické účinky, čili vylučování moči spojené s vyplavováním minerálních solí, zejména chloridů, sodíku a draslíku, což při dlouhodobém pití hlavně vyšších dávek může vyvolat oslabení srdečního svalu. Kopřiva by se neměla kombinovat s močopudnými léky a není vhodná ani v těhotenství, neboť stimuluje dělohu.

Vitamíny a minerály

Čerstvá kopřiva obsahuje množství vitamínů a minerálů a je vhodná do jarních salátů.

Vlasy a pokožka

Pokud jde o účinky kopřivy na vlasy, sice nezabrání jejich padání a ani neposílí jejich růst, vlasy ale po kopřivově-octové lázni budou pružnější a lesklejší. V lidovém léčitelství má kopřiva velmi široké uplatnění. Měla by zlepšit krevní oběh, podpořit tvorbu červených krvinek, odstraňovat akné, čistit pleť, díky odvodňovacím účinkům se doporučuje jako prospěšná pro revmatiky, změkčuje stolici, posiluje střevní peristaltiku. Listy i nať kopřivy jsou součástí mnoha čajů, zejména urologických a průduškových.

Kopřivový čaj

Kopřivový čaj by se měl dělat z 1,5g sušené rostliny a čtvrt litru vody, v níž se luhuje 10 minut, poté scedí a pije vždy čerstvý.

Autor: Martina Dvořáková