Stimuluje imunitní systém, pomáhá při cukrovce, leukémii, žaludečních potížích, astmatu, rakovinových i kožních onemocněních, otocích. Obsahuje více účinných látek, jako jsou například flavonoidy, fytosteroly, vitamíny skupiny B a C, z minerálních látek železo, vápník, chrom, měď a selen. Léčivé jsou listy i výhonky, šťáva z nich urychluje hojení ran a popálenin. Před použitím se listy musí vložit do mikrotenového sáčku a asi na 14 dní dát do spodní části chladničky, pak jsou účinnější. Dá se z nich připravit nálev, z výhonků tinktura, olej i mast.
Rostlina je příbuzná známější tradeskancii (voděnce) a lidově se jí říká "domácí ženšen" - pro její léčivé účinky, nebo zlatý vlas podle toho, že když odtrhneme kousek listu, tak se z něj tahají tenoučké nitky žlutozelené barvy. Je to teplomilná rostlina, která pochází z Mexika a tropických částí Ameriky, proto ji v našich podmínkách pěstujeme v bytě. Kuchyni však raději vynecháme, protože je citlivá na čistotu ovzduší. V letním období ji můžeme vyložit na balkon nebo na terasu. Pro svůj poléhavý růst je velmi vhodná do závěsných nádob. Má ráda světlo, ale nemusíme ji vystavovat přímým slunečním paprskům. Přivítá pravidelné každodenní rosení. V sezóně ji zaléváme každý den, v zimě asi dva- až třikrát týdně. Má ráda dostatek vody, ale nesnáší přemokření, proto při vysazování na dno nádoby nasypeme dostatečně tlustou drenážní vrstvu.
Rostlina má dva typy výhonků. Na hlavním výhonku, který dorůstá do výšky téměř jednoho metru, jsou asi třicet centimetrů dlouhé kožovité listy, široké kolem šesti centimetrů, tmavozelené barvy. Rostou vždy dva proti sobě. Ze spodní části vyrůstají dlouhé horizontální výhonky s kolínky. Tyto tenké výhonky mají světlezelenou barvu, po čase získávají fialový nádech a na léčení se používají tehdy, když je na nich devět kolínek. Na koncích výhonků se vytvářejí růžice listů.
Výhonky si během celého roku můžeme rostlinu velmi snadno rozmnožit. Krátký kousek i s částí listů vložíme do nádoby s vodou a necháme zakořenit. Kořeny se vytvoří již do dvou týdnů. Potom mladou rostlinku vysadíme do květináče se substrátem na pokojové rostliny, do kterého se doporučuje přimíchat malé množství písku. Hodnota pH by se měla pohybovat v rozmezí 5 - 5,5. Mladé rostliny vydatně zaléváme a do zálivkové vody můžeme občas přidat trochu octu nebo citronové šťávy, na litr vody asi jednu lžíci. Každý rok, nejlépe na jaře, rostliny přesadíme do většího květináče, starší stačí přesadit jednou za dva až tři roky. Pokud má rostlina vhodné podmínky, vytváří bohaté květenství drobných kvítků, které vůní připomínají hyacinty. Intenzivněji voní před deštěm.
Z výhonků a listů vylisujeme šťávu. Jeden díl šťávy smícháme se třemi díly lanolinu nebo dětského krému. Můžeme použít i rozdrcené listy a výhonky, které smícháme s dvěma díly krému.
Výhonek se čtyřmi až pěti kolínky nasekáme na menší kousky a zalijeme půl litrem vodky nebo lihu. Necháme vyluhovat alespoň deset dní a potom mažeme na bolavé klouby.
Autor: Lenka KostkováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu zakázáno.
Stránka Naše návody používá cookies. Více informací zde.