Šalvěj má v čínském léčitelství zaslouženou pověst jako nervové tonikum, protože zklidňuje a posiluje nervovou soustavu. Spojuje se s dlouhověkostí, protože údajně oživuje ztracenou paměť. Zmírňuje záněty hrdla a dásní. Pomáhá při návalech horka a hormonálních změnách. Léčí astma. Má mírně nahořklou chuť. Pro antiseptické a stahující účinky je ideální téměř na všechny typy zánětů krku, vřídky v ústech a zánět dásní. Listy používáme k léčení bolestivých míst po štípnutí a na otoky. Šťávou nebo listy potíráme postižené místo. Tradičně se používá k léčbě astmatu. Sušené listy se přidávají do bylinných směsí při léčení těchto potíží. Šalvěj podporuje a povzbuzuje trávení. Šalvěj snižuje návaly horka v menopauze a pomáhá organismu přizpůsobit se hormonálním změnám. Šalvějový čaj má přímo zázračné účinky při léčení zánětu dásní, kdy je optimální čaj kloktat ale také u jiných zánětů organizmu, kdy se čaj pije. Zabarvení zubů je třeba brát jako dočasný průvodní jev, po dobrání zmizí.
Lípa podporuje pocení a proto je vhodná při nachlazení. Germánské národy uctívaly lípu jako posvátný strom a pro Slovany byla symbolem vzájemnosti a i v současnosti je jedním z nejoblíbenějších stromů. Lípa má mírně sedativní účinky a proto je vhodná při nespavosti a nervozitě. Používá se při revmatismu, při dýchacích potížích a květ lípy má podpůrný vliv na vylučování žaludeční šťávy a urychlení trávení. Podporuje tvorbu žluči a uvolňuje křeče trávicího traktu. Odvar z lipového květu dodává kůži jemný zlatavý nádech, proto se používá také v kosmetice.
Autor: Martina DvořákováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu zakázáno.
Stránka Naše návody používá cookies. Více informací zde.