Severoameričtí Indiáni používali brusinky ještě před Kolumbem. Brusinky byly oblíbeným ovocem a zároveň lékem domorodých amerických Indiánů, léčila si jimi zranění, způsobená šípy. Věřili, že první větvičku brusinky přinesla lidem holubice jako dar Velkého Ducha. Prvním osadníkům pomohly brusinky překonat těžké zimy, což si Američané připomínají na Den díkůvzdání. Na slavnostním stole nemůže chybět krocan s brusinkovou omáčkou . Pro komerční účely se brusinky začaly pěstovat téměř před 200 lety (na severu USA ve státě Massachusetts). Do Evropy se brusinka dostala prostřednictvím přistěhovalců. U nás ji pěstují zejména zahrádkáři. Spotřeba na našem trhu se řeší dovozem. Existují tři druhy brusinek: brusnice brusinka, brusinka lesní a klikva bahenní.
Brusinky jsou bohatým zdrojem vitaminu C, vitaminu A, vitaminu K, karotenu, vlákniny a antioxidantů. Obsahují kyselinu citrónovou, kyselinu jablečnou, kyselinu benzoovou a kyselinu šťavelovou. Bohaté jsou na minerální látky, jako je magnézium, kalcium, mangan, fosfor a sodík.
Brusinky jsou v lidovém léčitelství považovány za účinného pomocníka. Ve velké míře se používají jako prostředek zejména k prevenci zánětu močových cest. Připisuje se jim vliv na prevenci rakoviny tlustého střeva a srdečně-cévních onemocnění. Snižují hladinu cholesterolu a pomáhají stabilizovat srdeční rytmus. Mnoho lidí, kteří mají zkušenosti s užíváním brusinek říkají, že užíváním brusinek se může vznik onemocnění snížit až o polovinu. Zejména bakterie se vyplaví z těla dříve, než stihne vzniknout infekce. Údajně zabraňují vzniku infekcí i v dutině ústní (konzumace brusinek ovlivňuje vznik zubního kamene) a v žaludku. Výtažek z brusinek se přidává do léků, do zubních past i do kosmetických přípravků. Tyto plody také pomáhají udržet si štíhlou linii.
Využití je opravdu rozmanité: do koláčů, do salátů, k masu, zejména ke zvěřině i k těstovinám. Brusinky dodávají jídlu pikantní chuť. Sušené listy a plody jsou vhodné pro přípravu výluhu nebo čaje.
Všeho moc škodí, proto i brusinky se musí užívat rozumně, ne dlouhodobě! Vyhnout by se jim měli lidé, kteří užívají léky na ředění krve, lidé s vysokým krevním tlakem a také lidé, kteří trpí ledvinovými a jaterními chorobami.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu zakázáno.
Stránka Naše návody používá cookies. Více informací zde.