Zázvor se používá zejména na utišení bolesti žaludku. Z historie je známo, že například v Číně ho aplikovali i jako obklad na zmírnění příznaků artritidy. Nedávné studie prokázaly i jeho účinnost při léčbě osteoartrózy (bolesti, záněty). Jeho účinky jsou rovněž srovnatelné s účinky analgetické léčby pomocí kyseliny mefenamové při bolestivé menstruaci.
Na základě výzkumu na potkanech bylo zjištěno, že třešně mají vysoké analgetické účinky. Jsou schopny redukovat zánět a bolest při poranění měkkých tkání, typických zejména u aktivních sportovců.
Studie ukázaly, že omega-3 mastné kyseliny, konkrétně v rybím oleji, mají protizánětlivé účinky, eliminující bolest. Rybí olej je vhodnou alternativou k nesteroidním antiflogistikům, používaným na bolesti krku a zad. Je účinný i při zmírňování bolestivé menstruace, podobně jako zázvor.
Kapsaicin může sloužit jako účinné analgetikum, když se aplikuje přímo na kůži jako obklad. Snižuje chronické neuropatické bolesti.
Kurkuma je populárním kořením při vaření, ale kromě toho má analgetické vlastnosti. Mnoho nedávných studií odhalilo, že zlepšuje mobilitu a snižuje bolesti u pacientů s osteoartrózou.
Celer je bohatý na apigenin, o kterém se zjistilo, že má velmi silné protizánětlivé účinky. Studie ukázala, že zpomaluje vývoj gastritidy, zmírňuje zánět a bolesti.
Kromě toho, že jej využijete jako zálivku, stejně jej můžete použít při léčbě pálení žáhy. Obsahuje složku se schopností eliminovat nevolnost a bolesti žaludku u pacientů s refluxní chorobou.
Nedostatek draslíku často vyvolává bolesti a křeče v končetinách. Možná jste si mysleli, že největším zdrojem této minerální látky jsou banány. Ve skutečnosti ale vedou fazole a hrách. Podle Světové zdravotnické organizace obsahují 1300 mg draslíku na 100 g hmotnosti.
Lněný olej ze semínek má protizánětlivé, analgetické a antipyretické vlastnosti a jeho účinky se dají srovnat s účinky aspirinu.
Používá se v tradiční medicíně po celé Asii. Důvodem jsou silné protizánětlivé účinky a zmírňování bolesti.
Nejen na léky, ale i na potraviny může mít tělo silnou alergickou reakci. Proto i s těmito potravinami opatrně. A určitě se však při přetrvávající bolesti nejprve poraďte se svým lékařem, dříve, než začnete užívat některou z těchto potravin jako přírodní léčivo.
Autor: Lenka KostkováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu zakázáno.
Stránka Naše návody používá cookies. Více informací zde.