Artyčoky v kuchyni, to není jen skvělá záležitost gurmánů

Datum článku: 25. 9. 2018

Artyčok je rostlina, podobná a dokonce i příbuzná bodláku. Jedná se o teplomilnou trvalku, která pochází ze Středomoří. Atryčoků je několik druhů, ale nejznámější jsou dva. Artyčok kardový a artyčok zeleninový. Oba jsou jedlé a mají i léčivé účinky.

atryčoky, zelenina, zdraví, zdravá výživa, vitaminy, minerály

Nejznámější druhy artyčoků

Známe artyčok zeleninový, latinský (Cynara scolymus) a artyčok kardový (Cynara cardunculus). Artyčok kardový je známější jako velká okrasná rostlina v našich záhonech, ale jeho řapíky jsou velmi chutné a přirovnat by se daly třeba k chřestu. Artyčok zeleninový tak často v našich zahradách neroste, ale především ho pěstují v jižní Evropě. Právě artyčok zeleninový se nejčastěji konzumuje a obsahuje látky, které nám pomáhají léčit i naše zdravotní problémy.

Léčivé účinky artyčoků

Květiny a listy obsahují různé aktivní sloučeniny jako fenolické kyseliny, flavonoidy. Chcete-li snížit v krvi přírodní cestou špatný cholesterol, tuk a krevní cukr (glukózu), rozhodně konzumujte artyčokové listy, alespoň 100 g denně. Léčí i kožní problémy (například ekzém) a působí proti virům. Kromě toho mají také afrodisiakální a močopudné účinky. Artyčokový list se používá pro stimulaci odtoku žluči z jater a normalizaci hladiny mastných kyselin v krvi. Také při trávení, nevolnosti, nadměrném požití alkoholu, anémii, artritidě, zánětu močového měchýře a ledvin. Artyčokové listy se doporučuje konzumovat i po operacích močového ústrojí. Extrakt z artyčokový listů zase působí preventivně proti žlučovým kamenům. Listy obsahují dvě aktivní sloučeniny - cynarin a chlorogenovou kyselinu. Tyto sloučeniny působí jako diuretikum, chrání játra, jsou protizánětlivé, antioxidační a normalizují cholesterol v krvi. Artyčokový list je zdrojem draslíku, hořčíku, zinku, mědi, manganu, železa, sodíku a vápníku. Také obsahuje vitamíny B1, B2, B3, B5, B6, B9, C (kyselina L-askorbová), E (alfa-tokoferol) a K.

Artyčoky v kuchyni

Artyčoky si je potřeba před každým vařením připravit – očistit a také předvařit. Syrové se prakticky nepoužívají. Artyčoky můžeme nakládat do sladkokyselého nálevu, dusit, zapékat, smažit nebo obalit v těstíčku. Nemají výraznou chuť, jsou trochu hořké, ale spíše jsou neutrální. Artyčoky se často přidávají i do pizzy, nákypů, pomazánek, polévek a ragú. Jen počítejte s delším časem na přípravu a velkým odpadem. Protože artyčoky jsou zelenina, o které se tvrdí, že váha odpadu dokonce převládá nad váhou zkonzumované zeleniny.

Autor: Martina Dvořáková