protože lákadel na jinou práci je tu až příliš mnoho.Umístěte proto pracovní místo co nejvíce stranou od rodinného dění, někde na konec místnosti, do rohu nebo do výklenku. Důležité je, abyste si uměli oddělit práci od domácího života a naopak. Populární pracovní kouty v ložnici nejsou z psychologického hlediska až tak ideální. Pro příjemné bydlení to je naprosto nevhodné řešení, protože v momentě, kdy začnete pracovat a budete vidět na postel, začnete se cítit unavení, a naopak, večer nebudete moci při pohledu na pracoviště s množstvím nedokončených problémů usnout. Nejvhodnější místo pro pracovní kout v rámci domácnosti je hala nebo chodba, ale ani to se z prostorových důvodů nelze v panelácích zrealizovat. Nedá se nic dělat, musíte se usídlit v obývacím pokoji. To není až taková katastrofa jako v ložnici. Je důležité si zorganizovat prostor, čas a lidi kolem sebe tak, abyste se navzájem nerušili.
Vytvořte si stabilní pracovní kout, nejlépe opticky oddělen od obývacího pokoje, ve kterém nemusíte pokaždé odklízet všechen pracovní nepořádek. Nemusíte sahat rovnou po cihle a maltě, pohyblivé a lehké příčky nebo paraván vám udělají lepší službu. I jednoduché žaluzie, ať už vertikální nebo horizontální, jsou spolehlivým pomocníkem na optické dělení místnosti. Pokud se k vám přihrne rodina, jednoduše si obývák znovu zvětšíte o těch pár ukradených centimetrů.
použijte na předělení například knihovnu, která je přístupná i z jedné i z druhé strany. Za úvahu stojí i rozdělení místnosti několika hustými pokojovými rostlinami v pěkných květináčích. Moderní je rozdělení místnosti pomocí posuvných šatních dveří. Pokud si vyčleníte na pracovní kout místo u okna obývacího pokoje, což je ten nejlepší případ, oddělte si ho od společenské zóny celoskleněnými posuvnými dveřmi z mléčného skla. Ve společenské části obývacího pokoje vám zůstane dostatek denního osvětlení a vy budete mít pracovní kout přímo pod oknem s maximálním pracovním soukromím.
a troufli jste si i na změnu dispozice spojením obývacího pokoje a kuchyně, tak můžete získat na umístění nábytku v obývacím pokoji centimetry, o které můžete být štědřejší při zařizování pracovního koutu.
nebo máte byt opravdu tak malý, že se v něm sotva otočíte? Tak skládejte, překládejte, skrývejte, posunujte a zavírejte. A hlavně více popřemýšlejte, jak si to celé zorganizovat. První z možností je jídelní-pracovní stůl na kolečkách, který slouží ke stolování a podle potřeby se přesune ke stěně, kde je základna příležitostného pracoviště. Tu tvoří samostatné police, na kterých jsou uloženy všechny pracovní pomůcky včetně monitoru k počítači. Po práci zase všechno uložíte na police a stůl se znovu přemění na jídelní. Není to sice velmi pohodlné řešení, ale na příležitostnou práci v malém bytě je to vhodné východisko.
ve které budete mít vše pěkně po ruce. Po skončení práce skříň jednoduše zavřete a máte uklizeno. Může to být skříň rozměry srovnatelnými k šatníku, kam se vejde celá kancelář s plným vybavením nebo menší skříňka s výklopnými dvířky - když jsou otevřené, tvoří vlastně psací stůl. To přece není nic nového, vždyť tento typ psacích stolů používali již naši předkové, naleznete je i mezi exponáty na našich zámcích. Mně se na nich nejvíce líbí ty tajné zásuvky a dvojité zadní stěny skříněk, kde měli ukryté všechny tajné milostné dopisy a závěti. V dnešním minimalistickém a funkcionalistickém světě mi to trochu chybí, vše se přesunulo do trezorů - a to už není tak zábavné. No zpět k pracovně v obývacím pokoji.
začleňte například pracovní stůl do obývacího stěny nebo knihovny, kde nebude působit rušivě, a několik polic nebo malou skříňku využijte jako odkládací místo na pracovní pomůcky.
Praktické, ergonomické a zdravotní zásady platí pro všechny pracovny: i pro ty v panelácích, i pro ty velkorysé v rodinných domech. První zásadou je, že pracovna nebo pracovní kout musí být dostatečně osvětlené, proto je nejvhodnější, pokud jsou situovány v blízkosti okna. Pokud to není možné, musí se zajistit kvalitní umělé osvětlení, kde nesmí chybět pracovní lampa. Pokud pracujete s počítačem, okolní světlo v místnosti by nemělo být tlumené, úroveň záření obrazovky a úroveň okolního světla by měly být srovnatelné. Specifickou kapitolou je zdravé sezení při práci, na co je zapotřebí kvalitní, nejlépe nastavitelná pracovní židle a výška pracovního stolu přizpůsobena konkrétnímu uživateli. Židle by měla mít pětiramenné podnoží s kolečky, nastavitelnou výšku sedáku a opěradla, případně i područek.
abyste snadno dosáhli na dokumenty, které často používáte.
Nezavírejte do skříně s pracovním koutem i sebe, raději si zajistěte dobré větrání. Pokud vám bude příliš teplo, hodně toho neuděláte, protože se vám bude chtít dřímat. Počítač, fax, tiskárna, monitor, telefon, to vše má kabely.Počítejte s tím a připravte si na kabely lišty a otvor ve stole nebo alespoň svorku, abyste je chránili před poškozením a abyste se do nich nezamotaly a nezapackali.
a našlo se pro ně místo, se dnes postupně přesouvají na stěnu a svou vyhrazenou podlahovou plochu přenechávají jiným domácím mazlíčkům. Na jejich místo se vplížil počítač a s ním i potřebná pracovní plocha. Tak to uznejte jako fakt. Zda ho potřebujete na vytváření hmotných statků, nebo jen na zábavu, to je na vás. Jedno je však jisté: domácí pracovna v jakékoliv podobě je dnes standardem. Nemusí z ní být dokonalá sterilní kancelář - ať se klidně vyparádí, aby se vám líbila, a zejména ať je užitečná.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu zakázáno.
Stránka Naše návody používá cookies. Více informací zde.