V práci trávíme největší část dne a života. Vyplatí se proto hledat způsob jak v ní najít, když už ne úplné, tak alespoň částečné potěšení. Jak spojit příjemné s užitečným. Jak se v ní nejen poučit, ale i pobavit. Takový pragmatismus jistě ocení i vaše osobní zdraví.
Jeden z italských odborníků na psychologii a tvořivost - Sergio Giassani již v roce 2001 publikoval úvahy o tom, že tvořivost nejvíce ubíjí naše vlastní hlava, která je plná zákazů. Mnozí odborníci upozorňují, že úspěch člověka na scéně zvané život (tedy nejen v zaměstnání, ale i v soukromí) závisí na míře schopnosti a sklonu a potenciálu pro kreativitu (tvořivost). I všichni lovci mozků na trhu práce preferují kreativní lidi, tedy nejen plnitele norem a vykonavatelů rozkazů, ale tvůrčí lidi s vlastním názorem. Proto jedno z doporučení výše jmenovaného experta na tvořivost je také jedním z námětů, které se vyplatí aplikovat - "trapte se" jen nad podstatou / primárními cíly života / a ne nad kosmetikou / sekundárními až terciárními cíly života /.
Faktory ubíjející tvořivost je vhodné znát, neboť toto poznání pomáhá netrápit se nad nepodstatnými věcmi v životě. Šest faktorů brzdících pohodu v daném směru je následujících:
Je moudré si zvyknout na to, že ne všeho, co v životě chceme ( sny, vize, životní plány) i docílíme. A ne všechno, co máme, nám i pomáhá. Něco z toho ubližuje (např. příliš hmotného majetku a péče o něj). A ne všechno, co chceme stihnout v životě, se také podaří. Proto moudří volí strategii dvou seznamů nebo indikativní plánování. Na první seznam napíší vše, co by chtěli. A na druhý z něj vyberou priority, kterým se vyplatí přednostně věnovat. A ty následně řeší. Teprve když je vyřeší, vrátí se k prvnímu seznamu. Nebo se k němu nevrátí vůbec. Při orientačním plánování plánují v scénářích a různých alternativách, minimálně v trojkombinaci. To znamená, že co nejhoršího (katastrofický scénář), co nejlepšího (optimistický scénář) se může stát a co nejpravděpodobnějií (realistický scénář) se s největší pravděpodobností stane.
V práci se ale také velmi nepřepínejte, abyste se nestali workoholiky. Sice byste vydělali možná více peněz, ale prodělali na vlastním zdraví!
Příliš se nad problémy netrapte, když nejde o život. Řešte priority, postupně krůček za krůčkem a krok za krokem. Nepoužívejte vražedné věty, ale raději poslouchejte cenzor v hlavě. Odpalte strach a negativní energii z hlavy, abyste ji vyklidili a uvolnili místo odvaze a pozitivní energii. Možná namítnete, že to zní jednoduše, ale praxe je jiná. Ne, není! A už tahle odpověď vás bude motivovat od myšlenek k činům. Tak hodně sil!
Autor: Lenka KostkováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu zakázáno.
Stránka Naše návody používá cookies. Více informací zde.