Chcete dosáhnout úspěchu a myslíte si, že nezáleží na oblečení, ale zejména na tom, co máte v hlavě? Bohužel, musíme vás zklamat. Úspěšný slogan "image je nanic" totiž neplatí. To, jak vypadáte a jste ostatními vnímáni, je často důvodem pro to, zda vás budou brát vážně nebo ne.
Dress code, tj pravidla oblékání do práce, jsou v některých společnostech striktně dané a zaměstnanci přesně vědí, co si mohou a co si nesmí dovolit do práce obléci. Povětšinou se však zaměstnavatelé spoléhají na dobrý vkus svých zaměstnanců a řekněme si upřímně, mnohdy velmi riskují.
Hlavně v letním období. S narůstajícími teplotami, bohužel, někteří zaměstnanci začínají odhazovat svršky a ztrácet tak jakoukoliv soudnost. Stačí se poohlédnout kolem sebe a nezřídka spatříte plážové minišaty a žabky u dam, či kraťasy se sandály u mužů. Takový "outfit" je vhodný a přirozený například pro plážový obslužný personál, plavčíky, lidí pracující na stavbách a podobně. Podobné oděvy však skutečně nepatří do firem, škol, úřadů atd. Takže žádné průsvitné halenky, hluboké výstřihy a odhalená bříška. Sukně by u sedící dámy neměla být od kolen výš než šířka její dlaně. Dobře nevypadají ani tílka, z nichž "vykukují" ramínka spodního prádla a už vůbec ne, když jsou jiné barvy. Co se týká pánů, pravidla jsou přísnější. Šortky, tílka a sandály jsou tabu. Ve většině firem jsou již ve vedrech namísto obleku povolené košile s krátkým rukávem, případně trička s límcem typu "polo".I v létě se dá obléknout vkusně a tak, abyste se svým oblečením nenechali svést nebo nevzbuzovali rozpaky okolí a na druhé straně, abyste teplo zvládli.
Druhým extrémem je zima. Lyžařské bundy, čepice a sněhule nejsou vhodným oblečením do práce, jedině, pokud byste pracovali jako instruktoři v lyžařské škole.
Dámy to mají rozhodně jednodušší než páni. Naštěstí nežijeme ani v USA ani v Anglii, kde se v pracovním prostředí i v těch nejvyšších teplotách vyžadují punčochy a zavřené boty. Existují však určitá pravidla, kterých je třeba se držet i v našich zeměpisných šířkách. Z vašeho oblečení musí být zřejmé, že jdete do práce.
Na profesionální image nelze zapomínat ani během takzvaných "neformálních pátků". Tento pojem z anglického Casual Fridays u nás zavedli zahraniční korporace a rychle u nás zdomácněl. Bohužel, zase jsme si ho pobrali po svém. V zahraničí totiž znamená, že zaměstnanci kanceláří mohou složit kravaty a saka, zatímco u nás jsme si tento termín přeložili jako: "Přijďte do práce v čem chcete". V zásadě byste měli myslet na to, co vás v daný pátek čeká. Pokud máte naplánovanou obchodní schůzku, pohovor, či setkání s klientem, neformální pátek by pro vás platit neměl. Pokud však víte, že celý pátek prosedíte v kanceláři, můžete se obléci méně formálně. Dbejte však na určitá pravidla - oblečení za vás mluví a nikdy nevíte, kdy vaši kancelář navštíví generální ředitel firmy, případně vás nečekaně navštíví důležitý klient. takže, pokud se rozhodnete přijet do práce například v džínách, doplňte je slušivým topem či sakem podle ročního období. Opět platí již uvedené zásady oblékání doplněné o další - abyste se do práce neoblékali jako na sportoviště či na diskotéku.
Ne nadarmo se říká, že šaty dělají člověka. Proto na svůj profesionální image nezapomínejte a myslete na to, jak se správně oblékat. Naplňte si svůj šatník takovým oblečením, které se dá vkusně kombinovat. Nemusíte být za každou cenu uniformní, můžete mít svůj vlastní originální styl a oblečení obohatit o zajímavé doplňky. Toužíte po manažerském postu? Oblékejte se tak, jako kdyby jste ho už měli. Investujte do sebe, možná právě tím zaujmete. A pokud ne, tak se alespoň budete cítit fajn a i vaši spolupracovníci se budou ve vaší společnosti cítit příjemně.
Autor: Lenka KostkováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu zakázáno.
Stránka Naše návody používá cookies. Více informací zde.