Typy mramorové podlahy

Datum článku: 23. 4. 2013

Mramor je stavební materiál pocházející z přírodního kamene. Je podobný jako žula nebo křemen, ale nabízí širší výběr barev a povrchových úprav. Mramor je neuvěřitelně pevný a odolný a používá se na podlahy už celá staletí. Mramorové podlahy se dnes vyrábějí z mnoha různých typů dlaždic tak, aby se hodily téměř ke každému typu interiéru.

Typy mramorové podlahy

Typy

Na podlahy se používají tři základní typy dlaždic. První z nich je leštěný mramor, který má velmi hladký a lesklý povrch, který odráží světlo jako zrcadlo. Jiné dlaždice jsou broušené, což znamená, že nejsou tolik vyleštěné a mají tlumeně matný povrch. A potom máme pískovaný mramor, který je velmi hladký a působí starožitným dojmem.

Charakteristika

Mramor vzniká, když je přírodní vápenec vystaven v zemi vysokým teplotám a tlaku. Po dlouhé době  působení těchto vlivů vápenec vykrystalizuje do velmi tvrdého materiálu, který známe jako mramor. V závislosti na původu kamene může mít mramor skvrnitý nebo žilkovaný povrch. Existuje v mnoha barvách včetně bílé, šedé, zelené, modré nebo růžové. Mramor obvykle bývá světlejší než žula nebo křemen.

 

Výhody

Každý typ mramoru má pro majitele nemovitostí vlastní výhody. Leštěný mramor zdůrazňuje přírodní krásu a žilkování kamene. Působí jasným čistým dojmem a přináší ty nejlepší barvy a vlastnosti. Broušený mramor je díky své odolnosti skvrnám a opotřebení mnohem praktičtější na místa, kde je velký pohyb. Pískovaný mramor volí ti, kteří oceňují jeho originální vzhled, který vyvolává představu starověkých soch a objektů. Má poměrně jemnou a zaoblenou texturu a neklouže.

Nevýhody

Leštěný mramor je velmi drahý a obtížně se udržuje. Je náchylný ke škrábancům a šmouhám a bývá kluzký. U broušeného mramoru zase nevyniká struktura a žilkování tak dobře jako u leštěného. Také je poréznější. Pískovaný mramor je vysoce porézní a nejnáchylnější ke skvrnám a opotřebení.

 

Instalace

Všechny tři typy mramorových dlaždic se instalují stejnou základní technikou. Dlaždice se pokládají na vrstvu podkladové malty a mohou se střídat a řadit tak, aby vytvářely složité vzory. Při instalaci se musí používat klíny, aby udržely rovnoměrné mezery mezi dlaždicemi. Řežou se za mokra pilou s diamantovým břitem, aby se minimalizovaly nerovné okraje. Místo spárovací hmoty se u mramorových dlaždic obvykle používá pojící beton. Všechny typy mramoru se musí po instalaci nalakovat, a pak znovu minimálně jednou za rok, abyste mramor ochránili před skvrnami.

 

Autor: Martina Dvořáková