Získává se výhradně z kůry dubu korkového. Bez poškození porostu se na jaře z něj sklízí pletivo zvané kambium. Svou originální houbovitou strukturou se řadí mezi ideální materiály do kuchyňských prostor. Korku nepřekáží střídání teplot, sucho ani vlhko. Nepřitahuje prach, proto je vhodný i pro alergiky. Patří mezi nejlepší tepelné izolanty ze všech pružných podlahovin. Korkovou krytinu dostanete v tloušťce od 3 do 4 mm v mnoha vzorech a barvách. Vybrat si můžete buď lepenou, nebo plovoucí verzi. V obou případech je však nezbytné, aby byl podklad rovný a čistý. Pokud pod plovoucí korkovou podlahuumístěte i přibližně 2 mm silné korkové balíky, zvýšíte zvukovou izolaci podlahy. Mezi nejčastější poškození vrchních podlahových vrstev z pružných materiálů patří prošlapání a odření. Pokud zaregistrujete tyto změny nebo změny barvy, tvaru, nerovnosti povrchu, je čas na opravy. Při případné výměně zvažte použití korkových dlaždicích s PVC fólií. Při pokládání odborníci doporučují aplikovat dvě vrstvy laku, které dokáží vytvořit monolitní povrch s uzavřenými spárami.Takový povrch výrazně ovlivní kvalitu a životnost korku.
Dřevo má své neopakovatelné kouzlo, i proto, jakož i pro své vynikající tepelné a izolační vlastnosti, je součástí našich interiérů odpradávna. Díky moderním technologiím a způsobem jeho zpracování získal tento materiál v současnosti nejen atraktivnější vzhled, ale i nové užitné vlastnosti. Dřevěná podlaha dodává interiéru přirozené teplo, působí reprezentativně a má dlouhou životnost. Na rozdíl od laminátu je třeba dřevěnou podlahu pravidelně ošetřovat, na druhé straně dřevo v porovnání s materiály z plastů působí antistaticky, čili nepřitahuje prach - z tohoto hlediska je vhodné i do domácností s alergiky. Pokud parkety časem ztratí svůj šmrnc, stačí je přebrousit a ošetřit a znovu získají původní vzhled. Kromě toho jsou dřevěné parkety dobrým zvukovým a tepelných izolantem.
Na výrobu dřevěných parket se používají domácí dřeviny, jako například buk, dub, jasan, javor, na palubky smrk a borovice. V poslední době se však pod naše nohy stále častěji dostává tropické dřevo. Za svůj boom vděčí nejen současným módním trendům, ale zejména svým vynikajícím vlastnostem. Podlaha z exotického dřeva je dobrým tepelným a zvukovým izolantem, dominuje i díky vysoké nášlapné elasticitě. Má schopnost přijímat i vydávat vlhkost z prostředí, disponuje minimální elektrickou vodivostí. Díky své vysoké hustotě velmi dobře snáší vlhko, i proto se začíná zabydlovat nejen na terasách, ale i v kuchyních. Tropické dřevo je tvrdší a odolnější než naše domácí dřeviny. Na trhu je k dispozici například bangkirai, sibiřský modřín, teak, jarah, merbau, kempas, ipe, jatoba, tatajuba, badi, makassar, palisandr, zebrano, wenge a mnoho jiných. Některé tropické dřeviny mají vysoký podíl vlastních olejových esencí, proto se mohou ponechat i bez povrchové úpravy. Běžně se však natírají voskem nebo olejem. Efektní a účelný je zejména olejový nátěr, který nepřekryje původní strukturu dřeva, naopak, zvýrazní ji.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu zakázáno.
Stránka Naše návody používá cookies. Více informací zde.