Při výběru koberce by mělo být hlavním atributem jeho umístění. Ne všude se hodí stejné materiály. Po umělých sáhněte na místech jako je předsíň, případně kuchyň a dětský pokoj. Polyamid, polypropylen a polyester tvoří velmi odolné koberce s lehkým čištěním, odolnější proti roztočům a v jejich prospěch hraje i nižší cena. Do obývacího pokoje a ložnice je lepší osadit koberec z přírodních vláken.
Výborný kokos i sisal s širokou škálou barev. Zajímavou volbou je mořská tráva a favorizovaná vlna. Koberec z ní působí luxusně, je praktický, teplý, příjemný na dotek i chození. Právem patří mezi nejoblíbenější přírodní materiály. Vlna není náročná na údržbu, dobře se čistí a životností umí překonat i umělé tkaniny. Na přírodních vláknech oceníte, že dýchají. Vytvářejí příjemnější klima v místnosti tím, že dokáží absorbovat vlhkost a v suchém období ji předávají.
Před koupí se každý nejprve orientuje podle ceny. Ta často informuje o druhu použitého vlákna. Syntetika bývá levnější, ale rozhoduje i konstrukce vlasu. Cenově vyšší hladina oproti kobercové smyčce patří střiženému vlasu. Vždy si zjistěte, do jakého prostředí se koberec hodí a jakou zátěž snese. Rovněž si ověřte, zda na koberci může být použita židle na kolečkách, jak ho je třeba čistit, a jeho vhodnost pro podlahové vytápění. Důležitá je i podkladová vrstva a odolnost proti oděru. Vyplatí se znát povrchovou hmotnost vlasu. Čím je hodnota vyšší, tím lépe koberec vypadá a získáte pocit vyššího pohodlí při chůzi. Ptejte se také na rozšířené užitné vlastnosti koberců, zda jsou antistatické, nešpinivé a u vlněných si zjistěte, zda jsou protimolově ošetřené.
Nová generace uživatelů celoplošných koberců vyžaduje i moderní přístup. Ten představují koberce z mikrovláken, které jsou odolné proti nasáknutí i proti špíně. Navíc, nepropustí do sebe ani prachové částice, a tak je vysajete pěkně z povrchu skoro tak dobře, jako na plovoucí podlaze. Přitom neztrácejí výhody koberce a jsou přijatelné i pro ty, kteří mají panický strach z hromadění prachu mezi vlákny. Takovým kobercům nevadí ani rozlité víno, stačí je otřít hadříkem.
Koberce se staly nechtěným společníkem v souvislosti s nárůstem alergií. Nejnovější výzkumy však ukazují, že alergikům může koberec právě pomoci. Vícerozměrná struktura vlasu zachycuje jemné částečky alergenů i výměšky roztočů v sobě až do vysávání. Na hladkých površích je koncentrace prachu v místnosti mnohem vyšší. S výkonnějšími vysavači se i alergikům u celoplošných koberců může dýchat lépe, než když chodí po laminátu. Dobrou volbou pro alergiky jsou syntetické koberce, zejména pokud je rozvinutá alergie na některou z přírodních složek.
Na něm závisí nejen vizáž, ale i životnost. V první řadě je třeba řídit se doporučením výrobců a zadruhé praktickými zkušenostmi. Při nedostatečné údržbě je třeba radikálnější čištění, což má neblahý vliv na vlas. Na kobercích se doporučuje použít při vysávání hladké násady a tepovat jen kvalitními stroji, které vodu okamžitě vysávají. Kartáčem a houbou koberec více poškodíte, než vyčistíte.
Nepodceňujte odborné položení. V minulosti se koberce často kladly bez uchycení, zatížené pouze nábytkem. To snižuje životnost dvoj- až trojnásobně. Podlepený koberec se nemačká, neklouže, nedeformuje, lépe odolává například kolečkům židle a nábytku. Moderním prvkem je osazení soklů, které jsou nejen hezké, ale zabrání narážení vysavače do zdi. Nejlepší formou na uchycení celoplošného koberce je anglické natahování. Koberec se napíná na podložku s tloušťkou 5 až 11 milimetrů. Uchycuje se pomocí hřebíkové destičky a lepidla. Takové položení je pevné, koberec získá dokonalou měkkost, bezpečnost a z důvodu lepší stability se tento způsob uchycení hodí nejen do místnosti, ale i na schody.
Jsou zajímavou alternativou k celoplošným kobercům. Oproti klasice mají několik výhod. Jednoduše se pokládají, výběr je z obrovského množství barev a vzorů. Lze si zvolit kombinace podle fantazie a estetiky. Kobercové čtverce mají i nezaměnitelnou funkční výhodu, kterou je možná oprava nebo výměna poškozeného segmentu. U fleku z vína nebo propáleném kousku není nutné měnit celý koberec.
Čím vyšší vlas koberce, tím nižší je jeho životnost a těžší údržba. Vysoký vlas působí noblesně, ale jen pár let, dokud se vlákna nepolámou a nezašpiní. Problematický je i tehdy, pokud chcete nechat koberec v péči robotického vysavače. Většina z nich si neporadí s vlasem nad 1 cm a i ty výkonnější většinou končí u třícentimetrové výzvy.
Autor: Lenka KostkováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu zakázáno.
Stránka Naše návody používá cookies. Více informací zde.