Jaké jsou výhody a nevýhody plovoucí podlahy?

Datum článku: 3. 5. 2011

Asi jako při všem, i tady se najdou protichůdné názory. Někdo by na plovoucí podlahu nedal dopustit, jiný by ji nechtěl ani zadarmo. Jaké jsou tedy argumenty pro a proti?

Jaké jsou výhody a nevýhody plovoucí podlahy

Plovoucí podlaha je taková, která není pevně spojena s podkladem. Úplně stačí, když mezi podlahu a její podklad vložíme nějakou izolaci, a už můžeme mluvit o plovoucí podlaze.

Možná by si ještě někdo i dnes mohl plovoucí podlahu spojovat s vodou, ale realita bohužel nebo možná chválabohu není tak mokrá.

Pozitiva plovoucí podlahy

Největším pozitivem plovoucí podlahy a asi i nejčastějším důvodem, proč si ji lidé nechávají instalovat, je její v podstatě nenáročná montáž. Jeden pokoj díky tomu zvládnete i sami položit za jeden den.

Když si její cenu porovnáme například s cenou dlažby, zjistíme, že i tento fakt může zcela jasně mluvit ve prospěch plovoucí podlahy.

Pokud se rozhodnete časem tento typ podlahy vyměnit za jiný, nebude vás to stát ani příliš námahy, protože stavební zásahy nebudou nějak rozsáhlé. Plovoucí podlaha navíc působí celkem útulně a když ji i v tomto případě porovnáme s dlažbou, je opravdu teplejší.

Plovoucí podlahy jsou většinou vhodné i na podlahové vytápění. Lze je také položit na jakýkoliv suchý, rovný, tvrdý a pevný povrch.

Nějaká ta negativa

Plovoucí podlaha se příliš nehodí do místností, kde je vlhké prostředí nebo kde by mohlo častěji dojít k poškození podlahy. Takovými místy jsou především koupelna a kuchyně. V koupelně je příliš vlhko, což by se plovoucí podlaze nemuselo líbit a na znak svého nesouhlasu by se mohla "vydout".

Kuchyně je zase pracovně nejvytíženějším místem v domácnosti a nezřídka se stane, že nám na zem spadne ostrý nůž nebo nějaký jiný předmět, který by podlahu mohl poškodit, což v tomto případě není příliš vhodné, protože pak byste museli vyměnit kompletně celou podlahu.

Dalšími nevýhodami plovoucí podlahy je malá odolnost vůči kolísání teploty a vlhkosti, proti náhodnému zatečení, což je také jeden z důvodů, proč ji nemít v kuchyni či v koupelně, a má také horší izolaci vůči hluku než podlaha lepená.

Plovoucí podlahu také nemůžete použít v místnostech, kde by byla bodově velmi zatížená, čili například klavírem nebo těžkou skříní.

Tak či tak, chce to mistra

Možná jste si před nedávnem dali plovoucí podlahu, ale už teď se vám zdá, že má tendenci k rozpínání a vzniku mezer. Nemusí to být tím, že plovoucí podlaha není dobrá. Často se totiž stává, že ji pokládá člověk, který s tím nemá absolutně žádné zkušenosti a tak to i dopadne. Proto je v mnoha případech lépe si zaplatit profesionála a nechat plovoucí podlahu položit někým, kdo se v tom skutečně vyzná. Jinak z ní za krátký čas můžete mít pouze starosti a nebude to vůbec její chyba.

Autor: Martina Dvořáková