Jaká je nejvhodnější podlahová krytina do koupelny?

Datum článku: 18. 4. 2013

Renovace koupelny skýtá jedinečné možnosti. Je to místnost, kde je nejčastěji z celého domu mokro, a kde několikrát denně se voda dostane i na podlahu. Často zde chodíte bosí, takže podlaha musí být odolná vodě a mít příjemný povrch. Z důvodů bezpečnosti se nesmí klouzat, když vyjdete ze sprchy. Také byste jistě chtěli, aby byla krásná a dlouho vydržela. Existuje velký výběr podlahových krytin, některé jsou tradiční a jiné nové, a každá má své klady a zápory.

Jaká je nejvhodnější podlahová krytina do koupelny?

Dlaždice – keramické a skleněné

Keramické dlaždice jsou nejčastěji využívaným materiálem v koupelnách, protože jsou prostě nejvhodnější. Jsou odolné vodě, vyrábějí se v celé řadě barev, tvarů a velikostí a jsou relativně nenákladné. Vyberte si dlaždice s plastickým povrchem, jak proto, že jsou neklouzavé, tak také proto, že jsou příjemné pod bosými chodidly. Zkuste také experimentovat s různými barvami spárovací hmoty. Současný trend je použít stejnou barvu spárovací hmoty jakou mají dlaždice, a tím vytvořit jednolitý povrch.
Skleněné dlaždice stojí v řadě těsně za keramickými. Bývají dražší. Jsou tvrdší a křehčí než keramické, mnohem snadněji prasknou při pohybech domu. Abyste tomu zabránili, použijte malé dlaždičky, max. 5 cm2 široké. Menší dlaždičky jsou také bezpečnější, protože jejich spáry stejně jako plastický povrch dlaždic působí proti uklouznutí. Skleněné dlaždice se vyrábějí v krásných jasných barvách a mohou být průsvitné nebo průhledné, čehož nelze dosáhnout u keramických. Navíc se někdy skleněné dlaždice vyrábějí z recyklovaných starých skel z aut a jiného použitého skla, díky čemuž jsou nejekologičtější variantou.
 

Rostlinné materiály

Pro milovníky tradice tu je dřevo. Pro ekologicky smýšlející je tu bambus a korek. Všechny tyto materiály vyžadují pečlivou instalaci, aby se zabránilo vsakování vlhkosti pod podlahu a hnití podkladu. Obzvlášť důkladní musíte být při údržbě: nenechávejte na podlaze rozlitou vodu nebo mokré hadry. Když se vykoupete, musíte podlahu vysušit.
Tradiční dřevěné podlahy se musí instalovat přesně, aby se mezi desky nedostala voda, což bude nejspíš práce pro odborníka. Pokud se ale rozhodnete pustit se do ní sami, natřete podlahu nakonec dvěma nebo třemi ochrannými vrstvami polyuretanu a mezery mezi deskami vyplňte tmelem na dřevo.
Bambus vypadá jako dřevo, ale je tvrdší a odolnější. Navíc je bambus ekologickou volbou, protože roste velmi rychle a svět se nemusí obávat, že by došel. Pouze se ujistěte, že kupujete bambus, který nemá ochranný lak obsahující formaldehyd, protože ten je toxický.
Korek má výhodu v tom, že je měkký, teplý a tichý. Hodí se obzvlášť do koupelny, kterou požívají starší lidé. Bohužel je ale drahý a vyžaduje ošetřování impregnačními nátěry, stejně tak jako dřevo a bambus.
 

Starý dobrý vinyl

Nejlevnějším materiálem je vinyl, který se vyrábí ve formě samolepících dlaždic nebo v rolích. Vinyl se často používá, protože je ekonomický, a jeho instalace je pro domácího kutila poměrně snadná. Voda se však může dostat pod dlaždice, uvolnit je a dokonce i poškodit podklad. Pláty v rolích jsou vhodnější, i když se mohou na okrajích zkroutit, ale obtížněji se instalují. Vinyl je navíc vyrobený z ropy, díky čemuž je to nejméně ekologický materiál, o kterém zde mluvíme. Také nemá tak hezký vzhled a texturu jako většina ostatních zmíněných materiálů.
Existuje také mnoho dalších možností. Malé koberečky se dnes vyrábějí s antimikrobiálními okraji, díky čemuž se lépe hodí do vlhkého prostředí. Beton se snadno udržuje, ale je studený. Vyberte si takový, který má drsný neklouzavý povrch. U gumové podlahy, ať už v roli nebo v dlaždicích, se vyskytují podobné problémy při instalací jako u vinylu, ale bývají odolnější a hezčí. A kámen, který je obzvlášť krásný, je studený, klouže a je velmi nákladný.

Autor: Lenka Kostková