Vlněné koberce se vyrábějí, jak už název napovídá, z vlny. Mají mnoho pozitivních vlastností a vyšperkují každý interiér. Pokud upřednostňujete ve své domácnosti ryze přírodní materiály, jsou vlněné koberce tou správnou volbou. Jednou za čas ale musíte vlněné koberce vyčistit. Nevíte jak na to? Nápady a tipy naleznete v tomto článku.
Přírodní vlákno má tu výhodu, že absorbuje do sebe vlhkost a v místnosti se suchým vzduchem funguje jako zvlhčovač vzduchu. Každý vlněný koberec obsahuje ve svých vláknech tuk, který odpuzuje nečistoty a zanechává je pouze na povrchu. Nebojte se toho, když se při vysávání uvolní některá vlákna. Jedná se o přirozený jev, kdy se uvolňují zbytková vlákna. Po pár měsících již k tomuto docházet nebude.
Není vlněný koberec jako vlněný koberec. Jestliže hledáte koberec se stoprocentním přírodním původem, doporučujeme vám vlněné koberce Windsor. Vyrábějí se z měkké vlny a ze spodní strany jsou opatřeny silným filcem. Zakoupíte je v šířce 4 a 5 metrů a s délkou vlasu 8,5 mm. Samotný koberec váží 2 100 g / m2 a pořídíte ho v trendy světlých barvách. Hodí se nejen do obývacího pokoje, ale i do vaší ložnice nebo dětského pokoje k teenagerům.
Pojďme se však podívat, jak vlněné koberce správně čistit. Nejčastěji budete vlněné koberce vysávat. Dělejte tak po směru vlasu a nepoužívejte rotační kartáče ani hubice s hrubými nástavci. Až napadne suchý sníh, položte vlněný koberec vlasem do sněhu a jemně ho vyklepejte. Dávejte si pozor, abyste nevystavovali koberec vlhkosti nebo nerovnostem. Položte ho vždy na suchý a plochý podklad.
Na koberec nepokládejte velmi těžký nábytek. Nohy židlí a stolů opatřete ochrannými podložkami. Pokud se nevyhnete zatěžování vlněného koberce, pravidelně jej otáčejte. Můžete ho položit i ke krbu, neboť zatoulané jiskry z krbu stačí setřít a místo překartáčovat. A jak na vosk ze svíček? Položte na místo s voskem piják a přejeďte po něm nepříliš horkou žehličkou.
Na vlněném koberci však může vzniknout spoušť po rozlití vína nebo kávy. Nejprve zkuste tekutinu odsát čistou textilií – ale kobercová vlákna netřete. Popřípadě použijte speciální prostředek na vlněné koberce a nanášejte ho hadříkem, který nepouští chlupy, a to od vnějšího okraje skvrny do středu. Tím zamezíte zvětšování skvrny. Nechte prostředek několik minut působit a odsajte.
Neplechu na vlněném koberci nám udělají také mastné skvrny. Na ty použijte mýdlovou vodu nebo roztok prostředku na čištění vlny. Jeden trik vám prozradíme i na přilepené žvýkačky. Žvýkačku zmrazte speciálním sprejem nebo po ní přejeďte ledem v mikrotenovém sáčku. Následně žvýkačku rozdrobte a zbytky vykartáčujte a vysajte.
Vlněný koberec vám vydrží při správné péči krásný po desítky let. Hloubkové čištění ponechte na odbornících. Stačí, když k němu přistoupíte jednou za deset let, popřípadě podle míry znečištění. Vlněné koberce nadělají mnoho parády a nemusíte se obávat, že byste je nezvládli udržet jako nové!
Autor: Martina DvořákováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu zakázáno.
Stránka Naše návody používá cookies. Více informací zde.