Počítač a jeho efektivní použití

Datum článku: 8. 4. 2014

Osobní počítač - kdysi luxus, dnes už prakticky nezbytnost. Poslouží na práci i zábavu. Připojením na internet usnadňuje komunikaci a jeho uživatel ani nemusí platit horentní účty za sms zprávy či telefonáty. Práce s ním vyžaduje jisté znalosti a péči, jinak se může snadno stát, že jeho používání nebude šetřit čas, spíše naopak.

bydlení, elektronika,životní styl

Nikdo učený z nebe nespadl

Jsou domácnosti, v nichž se nachází alespoň jeden PC nebo notebook a většina rodinných příslušníků ho neumí správně používat. No není to škoda? Někteří mohou namítnout, že je pro ně příliš těžké naučit se co i jen nezbytné základy nebo že jsou na to staří. Opak je však pravdou. Umět správně zapínat a vypínat počítač, odesílat e-maily i s přílohami, surfovat po internetu či využívat základní programy je otázka zaučení - pro jednoho kratšího, pro druhého delšího. Stačí požádat někoho, kdo má zkušenosti, a nabyté znalosti pravidelně a zejména trpělivě zkoušet v praxi.

Vypínat nebo ne?

Názory se různí. Mnozí nechávají počítač běžet od rána do večera, dokonce i v noci, a to bez ohledu na to, zda ho vůbec používají. Když počítač nevyužíváme, případně nebudeme nějaký čas doma, z hlediska finančních úspor je výhodnější jej vypnout (doporučuje se přes panel Start). Pokud si plánujeme odskočit na kratší časový úsek, který se však může prodloužit, existuje možnost spícího, respektive úsporného režimu. Tak PC plýtvá energií jen minimálně (dostaneme se k němu přes panel Start - Vypnout - Úsporný režim; k dispozici je i na některých klávesnicích). Úsporným pomocníkem je spořič obrazovky. Konečně má šetření přímo ve svém názvu. Aktivuje se po určitém čase (ten si lze libovolně nastavit).

(Ne) efektivní uspořádání

Jedním z častých problémů je, že po startu počítače (předpokládáme nejběžnější operační systém Windows) se jako první zjeví pořádně zahlcená pracovní plocha. Orientovat se v ní může být problém. Bez ohledu na to, jaké rozlišení monitoru je nastaveno, není dobré mít na ploše každý program či dokument. K programům se lze dostat i přes panel Start - Všechny programy.Přednost by měly mít ty, které používáme nejčastěji, vhodné je seřadit je podle nějakého (vlastního) systému. Dokumenty, s nimiž aktuálně pracujeme, mohou být seřazeny na ploše v jednom adresáři, který po rozkliknutí ukáže svůj kompletní obsah. Totéž, co u plochy, platí i při adresářích. Programy jednoho typu je nejlepší instalovat na jedno místo, dokumenty, hudbu a jiné na další.Je jednodušší obětovat několik sekund při třídění navíc, než později ztrácet drahocenné minuty hledáním.

Je lepší mít v počítači vytvořeny minimálně dva samostatné diskové oddíly

Operační systém a základní programy třeba umístit na jeden diskový oddíl a ostatek včetně soukromých věcí na druhý. Má to své opodstatnění - v případě nutnosti kompletního přeinstalování operačního systému (pokud je nutné kompletně promazat diskový oddíl) ušetříte čas s tříděním dokumentů a programů.

Ochrana PC jako nutnost

Bez ohledu na to, zda má váš PC přístup na internet, nebo ne, měl by být chráněn antivirovým programem. Rovněž je vhodná ochrana proti programům typu malware či spyware (škodlivý software), které se do něj dostávají převážně z internetu. Je na každém, jaký antivirový program si zvolí, netřeba však zapomínat na pravidelné aktualizace - pouze tak bude účelně plnit svou funkci (poradí si i s novými hrozbami). Doporučuje se zapnout i firewall, který kontroluje tok sítí na internetu. Ale pozor, na internetu se můžeme dostat i k falešným antivirovým programům, které nadělají více škody než užitku. Proto je výhodnější spoléhat se na osvědčené produkty. Mnoho škodlivých programů se do PC dostává přes e-mail formou spamu (nevyžádané pošty). Doporučuji podezřelé e-maily neotvírat. Hrozbou může být i cizí USB disk.

Zálohování dat není jen pro zábavu

Může se to jevit jako banální záležitost, ale správné a pravidelné zálohování je důležité. Co když chvilkově zakolísá elektrická energie a dojde k výpadku elektrického proudu nebo pokud se dokument omylem zavře, případně nedopatřením zálohujeme nový soubor namísto starého? O míře důležitosti zálohování nás většinou přesvědčí až vlastní (většinou nepříliš příjemné) zkušenosti. Není nic jednoduššího než při vykonání jisté části práce v dokumentu použít funkci Uložit a použít klávesovou zkratku CTRL + S. Pokud přepisujeme starý dokument, překopírujme jej na odlišné místo a změňme mu název (funkce Uložit jako ...). Ale pozor, překopírovat, ne zcela přemístit! Pravidelné a správné zálohování v konečném důsledku šetří čas.

Instalace programů

Při instalaci programů třeba dávat pozor na to, co instalujeme. Pro ty méně zkušené platí: rozhodně neinstalovat něco, co neznáme. Risk v tomto případě nemusí být zisk. Při odstraňování programů je důležité i jejich správné odinstalování. (Tato možnost je převážně dostupná na liště Všechny programy, najít se dá i přes panel Start - Ovládací panely.) Instalace neověřeného softwaru či nesprávně odinstalování se dříve či později projeví.

Výměna monitoru

Staré a velké monitory spotřebují až o 75% více energie než ploché obrazovky. Pokud monitor právě nepoužíváte na práci, vypněte jej. Z hlediska energetické účinnosti jsou notebooky úspornější než standardní stolní počítače.

Efektivní vypínání

Pokud počítač nepoužíváte, vytáhněte jej ze zásuvky. Můžete použít i zásuvkovou lištu s vypínačem.

Energetická náročnost

Při koupi nového počítače si všímejte i jeho energetickou náročnost, účinnost a spotřebu energie v režimu stand-by. Mnoho prodejců uvádí tuto informaci v technických údajích.

Pozor na hesla

Práce s hesly vyžaduje opatrnost, jako dobrý nápad se teoreticky jeví zálohovat si všechna hesla ať už k různým internetovým účtům, nebo i ty ostatní na jedno místo. I PC je občas důležité chránit heslem, protože pokud má k němu přístup kdokoli, může se snadno dostat k citlivým údajům a problém je na světě. Nedoporučuje se však umístit si heslo na snadno dostupné místo, například někde vedle na stůl. Mnohem jednodušší je zálohovat si ho v hlavě, ale tak, aby nebylo příliš komplikované, ale ani příliš předvídatelné. Hesla k internetovým účtům by neměly být úplně jiné, protože šance na jejich zapamatování se přímo úměrně s počtem účtů snižuje, také by však neměly být úplně stejné. Mnohem podstatnější je, že při práci s počítačem, na kterém jsme pouze dočasně a nepatří nám, například v internetové kavárně, je třeba dávat pozor a neukládat hesla, pokud se nás na to systém zeptá. Určitě byste nebyli rádi, kdybyste později zjistili, že se do vašich soukromých údajů dostala cizí osoba, zvláště pokud půjde například o účet v bance.

Proč si věci nezjednodušit?

I když ovládáte práci s počítačem více než dobře, neznamená to, že si ji nemůžete ještě více zjednodušit. Nové verze programů či internetových prohlížečů poskytují často větší komfort a více uživatelských možností, téměř vždy i lepší ochranu proti virům. Někteří pro sílu zvyku stále využívají nepříliš efektivní způsoby při práci (například základní Windows správce Tento počítač namísto profesionálního správce programů, jako je Total Commander). Při práci s operačním systémem a různými soubory je možnost využívat klávesové zkratky (dá se k nim dostat i googlením). Zapamatovat si alespoň některé z nich není problém, navíc, pokud šetří čas, který je při práci důležitý. Možná některé rady znějí až příliš triviálně, ale faktem je, že právě na nejjednoduší věci lidé velmi často zapomínají. Je na každém z nás, jakým způsobem budeme využívat svůj počítač a zda nám bude efektivně sloužit.

Autor: Martina Dvořáková