a proto je dobré zubní pasty střídat, ale nejdůležitější je používat neabrazivní zubní pasty, tedy ty které mají index abrazivity RDA méně než 70. Kvalitní zubní pasty by měli mít uvedený tento index na obalu. Kvalitní zubní pasta nemá způsobovat abrazi (poškozování, obrušování zubní skloviny) a má obsahovat vhodné druhy fluoru.
které obsahují více fluoru. Pro mladší děti způsobují zubní pasty problém, protože je rádi konzumují, což není vhodné. Dětské pasty mají být příjemné na chuť, barevné a obohacené příchutěmi.
Obsahují ho téměř všechny zubní pasty, ale někteří lidé mohou být na tuto látku přecitlivělí. Problémy se ukáží v podobě vyrážek. Stejně i za akné může být právě tato složka obsažená v zubní pastě. Stejně můžeme být alergičtí na bělící látky, různá barviva, konzervanty, či jiné látky v pastě.
čistící látky, pěnivé látky sloužící k rozpouštění špíny a pigmentů, chuťové látky, pojiva sladidla, barviva a aktivní látky - výtažky z rostlin, enzymy, vitaminy a minerální soli ...
Nejkvalitnější a nejlépe využitelná je zejména jeho organická vazba - tzv. aminfluorid. Proto i pasty s obsahem aminfluoridu se velmi doporučují zvláště pro děti a dospívající, protože v tomto období je největší riziko vzniku kazu. Zvyšuje odolnost skloviny a znovu mineralizuje odvápněná místa. Umí šikovně zastavit i začínající zubní kaz a snižuje citlivost odhalených zubních krčků.
Vibrační kombinovaná, která je manuálně náročnější a doporučuje se dospělým. V první fázi drobnými krouživými - vibračními pohyby na místě stimulují gingivy. Ve druhé fázi se vlákna posouvají vertikálně současně s vibračními pohyby. Je to modifikovaná Stillmanova metoda. Bassova metoda spočívá v přiložení pracovní části zubního kartáčku k dlouhé ose zubu pod 30 ° až 40 ° úhlem, konce vláken přitom směřují do váčku pod okraj gingivy. Nečistoty stíráme shora směrem dolů. Takto bychom si měli čistit zuby.
Je to nejlepší prevence a pomáhá nám uchovat zuby zdravé do vysokého věku. Mohou se pečetit i mléčné zuby, omezí se tím prvotní infikování už trvalého chrupu. Ale nejčastěji se uzavřou už trvalé zuby. Jde o čtyři zuby - první moláry (šestky). V některých případech se dají pečetit i plombované zuby, ale to musí zvážit stomatolog. Pečetění vydrží 3 až 5 let, dokud se neokouše nebo nepoškodí jiným způsobem. Doporučuje se pacientům absolvovat stomatologickou prohlídku každých 6 měsíců, zejména v případě, že nemají zapečetěné zuby. Je možné zapečeťují chrup i dospělým jedincům.
Na trhu je jich množství a je třeba připomenout, že jsou účinné až po mechanickém odstranění povlaků zubním kartáčkem. Běžně dostupné vody jsou vhodné k deodoraci, popřípadě neutralizaci kyselého prostředí po jídle. Doporučují se u lidí se sníženou tvorbou slin a se zvýšenou kazivostí. Ústní vody s protizánětlivým účinkem se doporučují po konzultaci s odborníkem při zánětech sliznic, dásní a závěsného aparátu zubu (parodontitidě). U nás je nejčastěji používaná ústní voda Listerine, která obsahuje složky esenciálních olejů. Je jich více druhů - Listerin stay white - ochrana před zubním kamenem s chloridem zinečnatým. Kromě čištění kamene má i bělící účinek. Listerine fresh mint -zelená ochrana zubů a dásní s fluoridem sodným na podporu zubní skloviny. Listerine total care - chrání před zubním povlakem, snižuje zubní povlak a zubní kámen a napomáhá udržet zuby přirozeně bílé.
Autor: Lenka KostkováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu zakázáno.
Stránka Naše návody používá cookies. Více informací zde.