Zubní náhrady

Datum článku: 25. 4. 2013

Poškozený zub mohou nahradit korunky. Kdo má jeden nebo více poškozených zubů nebo oslabené zuby, dentista mu zřejmě navrhne jako řešení porcelánové korunky. Ty se používají jako ochrana slabého zubu, jeho náhrada nebo jako krytí vybledlého nebo špatně tvarovaného zubu. Zub lze nahradit jednotlivě, pokud jich je však více, zřejmě bude třeba udělat i můstek. Můstky jsou běžně používané na nahrazení jednoho nebo více chybějících zubů. Pacient nemusí mít obavu, že bude chodit bez zubů, dokud mu neudělají korunky. Stomatolog mu nasadí dočasné.  Životnost korunky je trvalá. Někdy se však zvykne uvolnit a vypadnout. Aby se vám taková nepříjemnost nestala, měli byste navštěvovat dentální hygienistku, která vás naučí, jak korunky správně čistit a řádně se o ně starat.

Zubní náhrady

Rozdělení protetických možností

Pokud vám chybí zuby, stomatolog navrhne vhodnou zubní náhradu, protože existuje řada možností: korunka, můstek, snímatelná náhrada či implantát.

Zubní korunky

Slouží k ochraně poškozených zubů. Korunka obnovuje formu zubu a také jeho funkci. Moderní korunky jsou vyráběny z čisté keramiky nebo z keramiky, která obsahuje jako základ ušlechtilý kov. Na zuby se připevňují pomocí zubního cementu.

Korunky na implantátech

Implantát je náhrada zubního kořene. Na místě, kde chybí zub je třeba udělat nejen jeho kořen (pomocí implantátu), ale i zubní korunku. Její upevnění na implantáty je stejné, jako upevnění korunky na zbytky obroušených zubů.

Zubní můstek

Nahrazuje jeden nebo více chybějících zubů a spojuje jeden zub s druhým. Je to vlastně umělá zubní protéza nošena sousedícími zuby. Navrhuje se podle polohy a délky mezer, počtu mezer v čelisti i podle prognózy a stability zbývajících zubů potřebných k přemostění. Způsob postupu při vytváření můstku je podobný jako při korunce. Jeho zhotovení předpokládá obroušení zubů, které ho budou držet. V případě, pokud tyto zuby neexistují, je možné tyto zuby nahradit implantátem.

Zubní můstky na implantátech


Pokud chybí více zuby nebo není možné můstek stabilně uchytit na vlastních zubech, stomatologové doporučují místo můstku zubní implantát. Není však třeba každý chybějící zub nahradit implantátem. Stačí je vsadit tam, kde budou splňovat funkci opěrných pilířů pro můstek. Tento postup je vhodný např.. při celkové rekonstrukci všech zubů horní nebo dolní čelisti.

Keramické výplně

Jednou z jejich největších výhod je jejich stálost a přesnost, která je dána homogenitou materiálu a možností vypracovat v laboratoři i ty nejmenší detaily, a to i na místech, která nejsou v ústech přímo přístupná, případně jsou přístupná pouze obtížně.

Zubní protézy

Důvodem řešení ošetření chrupu zubní protézou je většinou silné poškození zubů tak, že ty bylo nutné je odstranit. Protéza je na jedné straně nezbytná k obnovení funkce žvýkání a na druhé straně na zabránění možných následných poškození.

Částečné protézy

Částečné protézy jsou snímatelné a ukotvené na stávajících zbývajících zubech. Slouží k znovuobnovení žvýkací a řečové funkce, jakož i kosmetice v chrupu s mezerami. Částečná protéza se skládá z umělých zubů, které jsou upevněny na kovovém základě protézy obklopeném umělou hmotou.

Celkové protézy

Tvoří náhradu pravých zubů při úplné ztrátě zubů. Při jejich tvorbě se musí určit forma a barva zubů, výška a poloha skusu. Problematika při totálních protézách leží ve fixování, protože při celkové protéze již není možné k upevnění využít stávající zuby. Uložení protézy dolní čelisti často představuje velký problém pro malý kostní prostor. Pro stabilizaci protéz je vhodným řešením použití implantátů.

Autor: Martina Dvořáková