Nejdůležitějším pomocníkem při čištění zubů je zubní kartáček. Používáme ho každý den, ideálně třikrát denně a jeho hlavním úkolem je odstranit bakterie zubního plaku ze zubů. Je proto logické, že povlak, který setřeme ze zubů během čištění, zůstává na našem kartáčku. Je proto třeba se o něj poctivě starat a také ho pravidelně měnit. Většinou zcela automaticky po vyčištění zubů opláchneme kartáček pod tekoucí vodou, abychom z něj odstranili zbytky pasty a domníváme se, že tak odstraníme i všechno, co jsme vyčistili ze zubů. Pravda je ale taková, že běžné opláchnutí vodou k očištění kartáčku nestačí.
Pokud je kartáček po čištění zubů špatně vyplachován, mohou se v jeho štětinách začít vytvářet bakterie, které mohou být následně pro naši ústní dutinu nebezpečné. Jak je tedy účinně odstraňovat? V případě, že používáte klasický manuální zubní kartáček, můžete na čištění použít ústní vodu, kterou si běžně vyplachujete ústa. Ta totiž odstraní zbytky bakterií nejen z vašich úst, ale antisepticky bude působit i na vlákna kartáčku. U hlavic k elektrickým kartáčkům můžete použít také ústní vodu, ale existují i moderní zařízení, pomocí kterých můžete hlavice zbavit až 99% bakterií. Jde o tzv. UV sanitizéry, do kterých umístíte kartáčkové hlavice a sanitizér pomocí záření odstraňuje z vláken hlavic škodlivé bakterie.
Udržovat kartáček čistý, to je důležitý krok protože, aby vám vydržel tak dlouho jak má. I když budete kartáček pravidelně čistit, nesmíte ho zapomenout včas vyměnit! Správná doba používání stejného kartáčku jsou tři měsíce. Může se ale stát, že budete muset kartáček vyměnit dříve.
Prvním případem, kdy je nutné kartáček vyměnit, je, když jeví známky poškození. V takovém případě se začínají kroutit vlákna, ohýbat se, v horším případě i vypadávat. Čištění vám začne trvat déle a výsledky budou podstatně horší. Roztřepení vláken do stran je dalším znakem, kdy už je třeba kartáček vyměnit. Takto kartáček poškozujeme nejčastěji, pokud neovládáme správnou techniku čištění zubů. Vyhodit kartáček nebo hlavici od elektrického kartáčku byste měli také, když překonáte nějakou infekční chorobu. Bakterie, které v té době máme v ústech, se snadno na kartáček přenesou. Proto je nutná výměna nebo pečlivá dezinfekce.
Abyste kartáček nemuseli vyhazovat dříve a zároveň měli zuby dobře vyčištěné, je potřeba, naučit se správnou techniku čištění zubů. A to vás nejlépe naučí v ordinaci dentální hygieny. Péče je zpoplatněná, ale některé zdravotní pojišťovny na tuto velmi důležitou prevenci přispívají.
Autor: Martina DvořákováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu zakázáno.
Stránka Naše návody používá cookies. Více informací zde.