Na jejich zdravotním přínosu pro tělo nemění nic ani fakt, že pro naše zuby citrusy samotné, ani džusy z nich, vůbec přátelské nejsou. I mezi citrusovými plody jsou menší a větší škůdci. Na experimentech z roku 2008 bylo vidět, že nejvíce problémů způsobily zubům šťávy grepu, nejméně pomerančová šťáva. Na vině jsou agresivní kyseliny.
Chutnají skvěle a díky fermentaci přinášejí tělu zdraví prospěšné látky. Jediným negativním aspektem je, že každodenní konzumace kvašených okurek snižovala odolnost skloviny až o 84%, což významně zvyšuje pravděpodobnost, že se vám v zubu usadí kaz.
Zelený čaj jemně zuby barví a ten černý, skutečně může zanechávat na sklovině nepříjemné fleky. Dokonce podobné jako u kuřáků. Problém je, že látky z čaje se dokáží velmi rychle absorbovat i do pevnějších struktur. Pokud necháte v šálku černý čaj dostatečně dlouho uvidíte, jak se umí zakousnout i do porcelánu. Stejně i do zubní skloviny.
Zejména to červené. Působí na zuby dvojím účinkem. Kyselina narušuje sklovinu a pro barevné pigmenty je bílá sklovina jako čisté plátno. Kyselina octová umožňuje barvě z červeného vína pronikat hlouběji do struktur. Vždyť znáte, jak je téměř nemožné vylité víno vyčistit z koberce. Tak nějak se cítí i naše zuby, pokud je namočíte ve víně.
Kvůli pozitivním vlivem na zdraví však není třeba škůdce skloviny vytěsnit ze stravovacích návyků. Po konzumaci je dobré vsadit na záchranná opatření. Pít minimálně čistou vodu, aby se sklovina opláchla. Pomůže i zubní pasta do 30 minut po konzumaci a nepřátele skloviny skutečně nemusíte mít na talíři každodenně. Takový přístup by měl zářivý úsměv spolehlivě ochránit.
Autor: Lenka KostkováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu zakázáno.
Stránka Naše návody používá cookies. Více informací zde.