Velká většina lidí se domnívá, že zubní plak je tvrdá struktura, kterou je třeba ze zubů sedřít, na což je nejideálnější tvrdý zubní kartáček. Projeďte si po zubech nehtem. Ta bílá měkká hmota, která vám zůstane na nehtu je plak. Ještě stále myslíte, že na to potřebujete dláto? Ne, stačí měkký zubní kartáček! Dalším problémem tvrdých zubních kartáčků je fakt, že při dlouhodobém používání napomáhají k odhalování krčků zubů.
Tento mýtus je velmi podobný tomu, který hlásá "čím více pruhů, tím více ... značkové". Dobrá zubní pasta by měla pěnit velmi málo. U velmi pěnivé pasty dochází k tomu, že si nevyčistí zuby dostatečně, protože u plných úst pěny máme pocit vyčištěných zubů předtím, než bychom je reálně vyčistili. Dalším problémem, který se objevuje, jsou televizní reklamy, kde si aktéři na kartáček vymačkají tolik zubní pasty, kolik kartáček unese. Zubní pasty stačí kousek, velikosti hrášku. Ne více!
Ne tak docela. Zuby si čistíme, dokud nejsou čisté. A to zjistíme jak? Projděte si po zubech jazykem. Když budou hladké z vnější i vnitřní strany, jsou čisté. Zkuste si projet po zubech, které jste si nečistili, a potom po vyčištěných - jazykem rozdíl ihned ucítíte. Samozřejmě, nezapomínejme ani na mezizubní kartáčky.
A to je už pozdě! Důležitá je prevence a pravidelné prohlídky, tedy alespoň jednou za rok. Pokud vás zubní lékař posílá na rentgenové vyšetření, nebojte se. Ne všechny zubní kazy jsou viditelné pouhým okem a rentgen je odhalí. Jde zejména o mezizubní prostory. A jak víme, osm z deseti kazů vzniká právě zde.
Zubní specialista, kterého by měl každý navštívit alespoň dvakrát do roka. Prací dentálního hygienika je čistit lidem zuby a dohlížet na prevenci. To znamená, že vysvětluje, jak správně pečovat o zuby - jak používat zubní kartáček, mezizubní kartáček, jednosvazkový kartáček či dentální nit.
Ve filmu Pretty Woman se hlavní hrdina (Richard Gere) divil, že dívka z ulice (Julia Roberts) používá dentální nit a v dobrém ho to překvapilo. Dnes by však zavrtěl hlavou a vysvětlil jí, že mezizubní prostory nejlépe vyčistí mezizubní kartáček. Ne dentální nit, ani párátko. O to důležitější je, starat se o tyto prostory, když víme, že většina kazů vzniká právě zde.
Krvácení dásní nemusí hned znamenat návštěvu zubního lékaře. Například, když někdo začíná používat mezizubní kartáčky, pravděpodobně mu zpočátku při čištění budou dásně krvácet. V tomto případě však jde o dobré znamení, protože to značí, že mezizubní kartáček odstraní zdroj infekce, který je za ni odpovědný.
A jaký je původ toho zápachu? Nejčastější příčinou jsou to nevyčištěné zuby či mezizubní prostory. Proto pokud potkáte někoho s páchnoucím dechem, nenabízejte mu žvýkačku nebo mentolku, ale raději mezizubní kartáček.
Kdyby takovou ústní vodu vynalezli, zubní kartáčky bychom už dávno nepoužívali a nedoporučili by nám je ani zubní lékaři. Čištění zubů je o mechanickém čištění, tedy stírání plaku ze zubů. Kdo si myslí, že mu v tom ústní voda i jen trochu pomůže, čeká ho v budoucnu zubní protéza. Tehdy už nebudete problémy s vlastními zuby řešit, ale čekají vás jiné, které přinášejí zubní náhrady.
Autor: Martina DvořákováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu zakázáno.
Stránka Naše návody používá cookies. Více informací zde.