Neumíme si čistit zuby, proto se nám tak často kazí!

Datum článku: 22. 11. 2018

Čistíte si zuby? A čistíte si zuby správně? Tak tohle jsou bohužel u mnoha lidí otázky, na které často nemohou stejně odpovědět. Proto se také bakteriím v našich ústech tolik líbí. Špatně je vyháníme a rády se zase a velmi brzy vracejí. A přitom na čištění zubů není nic složitého. Chce to jen správnou techniku, měkký kartáček, pečlivost a dostatek času. 

zuby, čistění zubů, zubní kartáček, zubní nit, dentální hygiena

Čistíte si správně zuby?

Zuby si podle statistik nesprávně čistí až 90% lidí. V první řadě je třeba si uvědomit, že zuby každého z nás jsou odlišné, a tak je velmi důležité ke každému chrupu přistupovat individuálně. Tak, jak si na míru vybíráme šaty či boty, tak je důležité vybrat si i vhodnou velikost zubního a mezizubního kartáčku a soustředit se také na kvalitu a hustotu vláken.

1. Kdy si čistit ráno zuby

Pěknými a čistými zuby dokážeme zaujmout a nedělají nám další problémy v podobě kazů či zánětů dásní. Proto je velmi důležité věnovat jim dostatečnou pozornost už ráno. Mnoho lidí si zuby čistí těsně po probuzení a  následně snídá,  pak jim už pozornost nevěnuje. To je chyba. Zbytky po kávě se usazují na povrchu zubu a vzniká ideální prostředí pro tvorbu zubního povlaku a množení bakterií. V případě ranní hygieny použijte po jídle zubní kartáček, pastu a ústní vodu.

2. Čistěte si zuby i během dne

Věnujte chrupu pozornost i během dne. Odbornice radí mít po ruce fluoridované ústní vodu a využít je po konzumaci jídla nebo kávy, čaje a také čerstvých šťáv. Výhodou je i xylitolová žvýkačka.

3. Zubní nit 

Večer se o zuby důkladně postarejte. Hygiena musí být důsledná. Začněte použitím mezizubního kartáčku, potom dentální nití a speciální škrabkou, která očistí i jazyk. Teprve potom by měl následovat zubní kartáček. Na závěr ústa propláchněte ústní vodou bez alkoholu.

4. Vertikálně pečlivě stírejte zuby

Jako při ranním, tak i při večerním čištění není důležitá délka, ale správná technika.  Rozhodujúci je návyk a zručnost. Zuby si čistěte vertikálně, stíravými pohyby. Nezapomínejte přitom na vnitřní stranu chrupu. Zde se často vytváří plak a kámen. Bakterie se v noci šíří rychleji a  mohou způsobit zubní kaz. A právě zubní kaz je jedním z nejčastějších důsledků nedostatečné dentální hygieny. Drtivá většina z nás se chce návštěvě zubaře vyhnout, ale stejný počet lidí pozapomíná právě na prevenci. Zubních lékařů je rok od roku méně a počet pacientů roste, a tak se soustředí pouze na řešení vzniklého problému. Podstatou dentální hygieny je přistoupit ke každému pacientovi individuálně a hledat příčiny problémů, případně poukázat na ty blížící se. Naučit se správnou techniku čištění zubů a absolvovat dentální hygienu alespoň dvakrát ročně, je to nejmenší, co můžete pro zdraví svých zubů udělat. 

Autor: Martina Dvořáková