nekrvácí, mají zvlněný průběh, mezi jednotlivými zuby vytváří mezizubní papilu. Mezi sebou zuby vytvářejí mezizubní prostor. Tento prostor má ampulovitý tvar, na okrajích užší, ve středu širší. Vzhledem k tomuto uspořádání je nemožné ho vyčistit běžnými pomůckami pro domácí péči (klasický zubní kartáček). Proto v těchto místech nejčastěji začíná vznikat zubní kaz a zánět dásní. Tento se prostor se nedá vyčistit běžným zubním kartáčkem, je třeba ho čistit mezizubním kartáčkem.
Na každém zubu se ihned po vyčištění začne znovu vytvářet zubní povlak. Jde o měkký nános, který je tvořen některými bakteriemi ústní dutiny. Pevně drží na zubu, ale je možné jej mechanicky odstranit. Nejvíce povlaku se hromadí v mezizubním prostoru a v dolní třetině zubní korunky, v místech dásňového žlábku. Asi za 24hodin začne produkovat toxické látky, které dráždí dáseň a kost a mění cukry v potravě na kyseliny. Je hlavní příčinou zubního kazu, zánětu dásní a následné paradentózy.
dochází na určitých místech (nejčastěji vnitřní strana dolních předních zubů a vnější strana horních stoliček) k jeho mineralizaci. Tím vzniká zubní kámen. Je to žlutohnědý až hnědočerný nános, který pevně drží na zubech. Znemožňuje správnou ústní hygienu. Zubní kámen není možné odstranit běžným čištěním a je třeba jeho profesionální odstranění zubní hygienistkou nebo zubním lékařem.
Zapamatujte si, že jediná účinná metoda, jak se zbavit zubního povlaku, je jeho mechanické odstranění. To znamená odstranění s pomocí zubního kartáčku. Souvislou vrstvu plaku na zubu je třeba mechanicky poškodit. Samotná zubní pasta nebo ústní voda povlak nerozpustí.
Autor: Lenka KostkováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu zakázáno.
Stránka Naše návody používá cookies. Více informací zde.