Za zarůstáním nehtu se většinou skrývá mechanický tlak. Nejčastěji ho způsobuje nevhodná velikost boty. Noha potřebuje při chůzi prostor, neboť při pohybu pracuje. Platí to nejen při sportování, ale i při běžných procházkách. Při výběru boty víc než pohodlnost, často vyhrává značka či vizáž boty. Důležitá je délka, šířka a výška v prstové části. V praxi to znamená, že mnoho lidí nosí boty, které jsou jim malé a úzké. Problémy nadělá zejména šířka boty v prstové části. Pokud prsty nemají prostor, kůže v okolí nehtů se tlačí na tvrdou nehtovou ploténku. Právě ta se postupně kůží prodere. Jako odpověď na zatím malé zranění vznikne otok, zarudnutí a zánět. Potom už svou roli sehrají patogeny, které se v malých ranách usadí, a problém začíná být skutečně bolestivý. Může to skončit nejen velkými otoky, hnisavými záněty, ale i "živým" masem, hypergranulací.
Mechanický tlak mohou způsobit i malé ponožky nebo silonové punčochy. Postačí, abyste větší pozornost věnovali oblékání. Nenatahujte si je halabala. Vždy si povytáhněte část v oblasti prstů, aby měli dost prostoru. Stejně počítejte s tím, že ponožky se vám časem seperou. Po vyprání přiložte ponožku k chodidlu, pokud je výrazně kratší, bude vám nohu stahovat. Je to typické zejména pro kotníkové ponožky. Za zarůstajícím nehtem se mohou skrývat i ortopedické změny na chodidlech. Vbočené palce, přeložené prsty, příčně nebo podélně spadlá klenba či drápovité nebo kladívkové prsty. V souvislosti s těmito změnami se změní i chůze i tlak, který se vyvíjí na chodidlo, což časem vyústí do zarůstání nehtů.
Dáváte si pozor na boty, ponožky, nepadá vám klenba, ale i tak vám nehet zarůstá? Zarůstání může způsobit i poranění nehtového valu při neopatrném čištění okolí nehtu. Nikdy si nestříhejte ani neobtrhávajte kůžičku v okolí nehtů. Po poranění se v místě zranění vytvoří malý, téměř nepodstatný zánět spojený s jemným otokem. Stačí se však obout, noha se začne potit a přirozeně oteče. Zvýší se tlak v místě poškození a zhorší se i zranění. Zarůstáním se vám může nehet odvděčit i za špatný střih. Nikdy nehty na nohách nestříhejte do kulata a nezkracujte je až příliš. Naopak, stříhání se nevyplatí zanedbávat, do zarůstání může vyústit i příliš dlouhý nehet.
Zarůstání potrápí zejména palce. Ze začátku můžete potíže zvládnout jen domácím ošetřením. Při malém zarudnutí dezinfikujte místo alkoholovým přípravkem. Pokud se již vytvoří hnisavé ložisko, nehet vyžaduje návštěvu odborníka. Například podologa, který vás může následně poslat na chirurgii nebo dermatologii. Zarůstající nehet se může vyřešit pomocí antibiotik nebo chirurgického zákroku. Pokud se zarůstání nehtu vrací, většinou jste nevyřešili základní problém. Nosíte úzkou botu, špatně si stříháte nehty. Někdy vám pomůže až ortoped, který vám předepíše správné vložky do bot. Obtíže lze vyřešit natrvalo. Vyplatí se absolvovat i zdravotní pedikúru. Odborník vám poradí, jak si správně stříhat nehty, případně zkontroluje, zda to děláte správně. Ne všechny typy nehtů se stříhají stejně. Obecně platí, že je třeba stříhat nejvíce dorovna, jak je to možné. Nicméně i toto pravidlo má množství výjimek.
Bojíte se, že vám nehet strhnou? Dnes může zarůstání nehtu řeší několika způsoby. Jde například o podložení nehtu tamponádou, čištění nehtových valů nebo aplikaci nalepovacích či drátěných spon. Jsou to strojky, které vyrovnávají nehet, když je hluboko v nehtových valech. Řeší situaci, kdy se za zarůstáním skrývá zatočení nehtu. Přirozeně má nehet spíše plochý tvar. Chirurg může nehet skutečně hluboko vystřihnout nebo strhnout. Jednotlivé zákroky odborníci zvolí podle akutnosti stavu.
Autor: Lenka KostkováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu zakázáno.
Stránka Naše návody používá cookies. Více informací zde.