Alergií na chlad trpí stále větší množství lidí (výjimkou nejsou ani děti). Jde, o velmi nepříjemný typ alergie, pro kterou je charakteristická citlivost organismu na podněty, jakými jsou chlad, mrazivé počasí či studená voda. K typickým projevům patří: otoky nezakrytých částí těla, zarudnutí kůže až vznik chladové kopřivky, dýchací potíže. U těchto alergiků se mohou příznaky alergie na chlad objevit i v létě. Mnohem častěji je však trápí tato alergie v zimě. Léčba spočívá v užívání antihistaminik, které zároveň mohou užít i v případě prevence. Účinnou prevenci představuje i nošení termoprádla (včetně rukavic) nebo používání hřejivých krémů, krémů proti chladu.
Chladová kopřivka - to jsou drobné svědivé vyrážky na pokožce, které se mohou vyskytnout na obličeji, krku či rukou. Tato reakce organismu trvá několik hodin, pak příznaky ustoupí. Jiným ohrožením zdraví pokožky je atopický ekzém, který představuje dlouhodobý kožní problém. Příliš vysoká teplota v místnosti, přechody ze zimy do tepla, nedostatečná ochrana před chladem jsou příčinami vysušení kůže v zimě, což výrazně zhoršuje výskyt a stav atopického ekzému. Léčba sestává v podávání léků, ale i v úpravě stravy.
Vzhled rukou prozrazuje mnoho o našem zdraví. V zimě zdraví rukou ohrožuje nejen chlad, ale i suché ovzduší. Pokožka rukou tak ztrácí svou vlhkost a výsledkem je na dotek suchá a drsná pokožka. Také může dojít k zarudnutí pokožky či k nepříjemným zánětům. Co dělat? Vyhýbejte se používání krémů na ruce s obsahem alkoholu, které pokožku nejenže nezvláčňují, ale vysušují. Hydratujte pokožku rukou antialergickým krémem na ruce. Proč jsou tyto preventivní kroky tak důležité? Protože k rizikovým faktorům patří alergická reakce na kosmetické výrobky, ale i časté mytí rukou a použití nevhodného mýdla na ruce.
Pokud trpíte pocity chladu v končetinách, pravděpodobně váš krevní oběh nepracuje správně. Při špatném prokrvení rukou a nohou v zimě můžete vyzkoušet následující rady, které zároveň působí i jako prevence. Krevní oběh skvěle rozhýbe fyzická aktivita. Na začátek vyzkoušejte chůzi po schodech, vydejte se na procházku a poznejte prstovou gymnastiku. Cirkulaci krve podpoří i konzumace potravin s vysokým obsahem železa (kuřecí maso, ryby, čočka). Teplá koupel, do které přidáte sůl s extraktem šípkové růže, nebo příjemná masáž jsou také vhodnými řešeními, jak povzbudit činnost krevního oběhu.
Vyzkoušeli jste již množství rad, které by vás měli zbavit studených končetin, ale žádná ráda vám nepomohla? Za obtížemi s krevním oběhem může být i vážný zdravotní problém. Nesprávné prokrvení končetin může souviset s Raynaudovým syndromem. Jde o zúžení cév vlivem chladu, které se projevuje změnou barvy kůže. Jistou prevenci představuje dodržování zásad zdravého životního stylu - např. vyloučení aktivního i pasivního kouření, černé kávy, odbourávání stresu. K důležitým opatřením patří i ochrana končetin před chladem resp. mrazy, ošetřování pokožky vhodnými krémy. Léčba spočívá v užívání léků a doplňků výživy (např. vitaminu E).
Prochladnout v zimě není nic neobvyklého. Právě v zimě imunitní systém musí čelit "všudypřítomným" virům. Jako by to nestačilo, chladné zimní počasí významným způsobem oslabuje imunitní systém. Pokud je imunita oslabena, nedokáže se dostatečně bránit, a výsledkem je nemoc. K méně závažným, ale nepříjemným zimním chorobám patří nachlazení. Typickými příznaky nachlazení jsou: rýma, suchý kašel, chrapot, kýchání, bolest v krku. U koho je možné předpokládat, že tuto zimu přežije bez nachlazení? U toho, kdo dbá o vybudování silného imunitního systému. Jak na to? Prvním krokem může být zvýšení příjmu vitamínu C, pravidelný pohyb, odbourávání stresu.
Dokud nachlazení trvá přibližně 1-2 týdny, chřipka člověka skolí na dva a více týdnů. Chřipku charakterizují příznaky jako bolesti hlavy, svalů, kašel, pocení, horečka, únava až extrémní vyčerpání. Abyste si nemuseli udělat chřipkové prázdniny, zvyšte pozornost už při prevenci před chřipkou. Jak se lze chránit před chřipkou? Klíčem k úspěchu je silná imunita. V období zvýšeného rizika onemocnění se doporučuje zvýšit denní dávku
vitaminu C, pít bylinné čaje a nezapomínat na dodržování hygienických zásad.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu zakázáno.
Stránka Naše návody používá cookies. Více informací zde.