Ruce nemusí nutně vypovídat o tom, jak se o ně nestaráme

Datum článku: 5. 12. 2013

Lidé mají tendenci starat se spíše o svou tvář, krk, ženy o dekolt. Ruce a zbytek těla už nejsou tak moc na ráně, proto je někteří z nás zanedbávají. Odměnou jsou nám vysušené ruce, suché nehty se záděry kolem. Takže i ruce potřebují pravidelnou hygienu. Ať už jde o muže nebo ženu, ruce jsou namáhány. Mnozí muži vykonávají v práci nebo doma manuální práce, které ruce ničí. Ženské práce také rukám nepřidávají - při praní a vaření si ruce často musíte namáčet do vody, hlína ze zahrady také pokožce škodí. Kůže na rukou se stane popraskanou a vysušenou, protože používáním hygienických prostředků se zbavuje přirozené ochrany - odmašťuje se.

Ruce nemusí nutně vypovídat o tom, jak se o ně nestaráme

Takže co s tím?

Po umytí ruce vždy důkladně vysušte, jinak bude mít kůžičku kolem nehtů stále vysušenou a budou se tvořit záděry. Ruce ošetřujte hydratačním nebo zvláčňujícím krémem. Pro denní péči jsou lepší hydratační přípravky, které ruce nezamašťují. Proto to můžete zopakovat i vícekrát za den. Na vysušení rukou má vliv i nízká vlhkost okolního prostředí, např. opalování, klimatizované a vytápěné prostředí a dokonce i zakouřená místnost. Pro dostatečnou hydrataci je důležitý i pitný režim.

Pro noční ošetření jsou vhodné mastnější krémy

Během noci může krém klidně působit. Můžete si dokonce dopřát zábal na ruce. Stačí, když si osvědčený krém nanesete v silnější vrstvě a navrch si dáte mikrotenové nebo jemné bavlněné rukavice. Teplo zlepší vstřebávání tukových látek. Kromě zábalů můžete aplikovat na ruce i lázně. Ruce ponořte do vlažného oleje (mandlový, slunečnicový, olivový). Po vyjmutí rukou olej vetřete do pokožky. Rovněž je účinná medová kúra: smíchejte lžičku medu a lžičku olivového oleje a směs vetřete do pokožky. Navlékněte si na ruce mikrotenové sáčky a nechte působit 30 minut. Pro zpevnění nehtů a hydrataci kůže je vhodná mléčná lázeň: mléko zahřejte na příjemnou teplotu a asi 5 minut v něm máčejte ruce.

Jak jsme již zmínili, ruce nejvíce ničí domácí práce

Proto si zvykněte provádět je v rukavicích. Chce to trochu cviku, ale dá se na to zvyknout. Někteří lidé si už nedokáží představit mýt nádobí či dělat něco v zahradě bez rukavic. Zejména práce s hlínou nebo oleji dokáže ruce řádně poznačit. Hlína či mastnota se dostane do každého póru na rukách i pod nehty a je téměř nemožné je odtud dostat nebo musíte mytí s různými přípravky několikrát opakovat. To má velmi negativní dopad na pokožku rukou. Také máčení rukou v různých saponátech či pracích prášcích je velmi škodlivé pro pokožku. Dnešní výrobky jsou dost často agresivní a jednodenní řádný úklid dokáže pokožku řádně poznačit. Takže používání rukavic je určitě opodstatněné. Už dávno jsou pryč časy, kdy zničené a upracované ruce byly svědectvím naší píle. Pilní můžete být i s pěknými rukama.

Lokty nás také často usvědčí z malé péče a prozradí i něco o našem věku

Ruka, to není pouze ta část od zápěstí po konečky prstů, i když je ta nejviditelnější. Ale na rukách máme ještě předloktí, loket, ramena. Také o ty je třeba se starat, i když možná ne až tak intenzivně jako o dlaně. Ale například takové lokty nás také často usvědčí z malé péče a prozradí i to o našem věku. Kůže na loktech bývá často zhrubělá a vrásčitá, někdy je to až bolestivé. Zhrublou kůži si najdou zejména lidé, kteří se o lokty často opírají, například při sezení za počítačem se často podvědomě opřete o loket, když si chcete něco přečíst, zkontrolovat a podobně. Opírání se o lokty je častá pozice i při rozhovorech nebo u stolu. Mnoho lidí sedává v oblíbené poloze "podepřené brady ". Takže i lokty byste měli alespoň večer před spaním nakrémovat, aby zhrubělá kůže změkla a byla vláčná jako ostatní části těla. Loket sice není tak viditelný jako hřbety dlaně a hřbety dlaní, ale přesto si naši péči zaslouží.
 

Autor: Lenka Kostková