Trápí i vás ztluštělé paty? Jde o ochranu pokožky před mechanickým namáháním. Některé typy hyperkeratózy mohou mít i genetické příčiny. Horší je, když vám začnou ztluštělá místa praskat. Za obtížemi se může, ale nemusí, skrývat špatně zvolená obuv. Zhrublá pokožka praská z důvodu vysokého zatížení. Pokud však jde například o psoriatické stavy, není obuv přímou příčinou. V každém případě by měly boty splňovat více než jen estetická kritéria.
Někdy není snadné najít odborníka. Laik může s obtížemi posoudit pedikéra. Mnoho vám napoví prostředí či práce s nástroji. Čistota pracoviště je základ, pokud se vám nelíbí, určitě okamžitě odejděte. Všímejte si také postupu, jak pedikér pracuje s nástroji. Někdo má dar řeči, ale konkrétní výkon je nedostatečný, u jiného je to přesně naopak. Dbejte na to, zda bylo ošetření příjemné, bez zbytečných zranění a bolesti. Prostě se musíte cítili komfortně. Kvalitu pedikúry laik často nemůže odborně posoudit, ale základ je, aby byly nehty ostříhané co nejvíce dorovna, pokožka na chodidlech byla hladká, neměla by štípat. Zjednodušeně lze říci, že z profesionální pedikúry byste měli odcházet lehkým krokem. Pokud budete mít pocit úlevy, je to správné.
Někdo má zvyk, doma si nohy stále smirkovat, aby si je za každou cenu udržel hladké. Není to však dobře. Podle odborníků mohou právě vinou extrémního "obrušování" vznikat zbytečná ztluštění. Základem domácího ošetření je spíše vhodně zvolená kosmetika na nohy. Musíte ji však pravidelně používat. Ani ten nejlepší krém vám nezlepší stav pokožky, pokud stojí na poličce nebo leží v nočním stolku. Pokud pedikér doporučuje denní použití, skutečně je nutné přípravek aplikovat denně. Nestačí si ho dát jednou těsně před pedikúrou. A kdy budete mít paty hladké? Je to individuální, ale pokud správné pedikérské techniky podpoříte domácí péčí, scelí se za 1 až 3 měsíce.
Od mokré pedikúry, při které jste si na úvod ošetření museli nohy namáčet ve vaničce, se postupně upouští. Trendem je ošetřovat nohy nasucho, pomocí přístroje. Mokrá pedikúra má z hlediska způsobu ošetření menší možnosti. Navíc je nesmírně namáhavá pro pedikéra. Díky přístroji lze zvýšit efektivitu jednotlivých úkonů a zjednodušit práci. Nemluvě o tom, že postupy mokré pedikúry nelze ošetřovat například diabetiky či lidi, kteří trpí cévní nedostatečností. Přestože nemáte potíže s patami nebo nehty, na návštěvu odborné pedikúry byste si měli najít čas alepoň několikrát ročně, ideálně jednou za měsíc.
Autor: Martina DvořákováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu zakázáno.
Stránka Naše návody používá cookies. Více informací zde.